Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1563
 • EURO
  20.7724
 • Gram Altın
  1208.9070
 • Çeyrek Altın
  2006.7856
Adana 10 °C

Yörük çadırları güneş panelleriyle aydınlanıyor

Torosların tepesinde hayvancılık yaparak kıl çadırlarda kültürlerini yaşayan ve yaşatan Mersinli Yörükler, Büyükşehir Belediyesince dağıtılan güneş panellerini kullanarak binlerce metre rakımda kendi elektriklerini üretip çadırlarını aydınlatıyorlar.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor’ projesi’ ile Orta Asya’dan çıkıp Türkiye’ye yerleşen ve Türk kültürünü devam ettiren Mersin Yörüklerine sahip çıkmaya devam ediyor. Dağıtılan güneş panelleri sayesinde binlerce metre rakımda kendi elektriğini üreten Yörükler, daha kolay bir hayata adım atarken, kara çadırlar da bu proje sayesinde ışığa kavuşuyor.
Atatürk’ün “Gidip Toros dağlarına bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez” sözlerinden hareketle Yörük çadırlarındaki dumanın ebediyete kadar sürmesi için çalışmalarını sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı aracılığıyla hayata geçirdiği ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor’ projesi ile Yörüklere ışık oldu.
Mersin genelinde 151 Yörük ailesine dağıtılan güneş panelleri ile artık Yörüklerin de yüksek yaşam standartlarına adım attığını söyleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Yörük kültürüne uzak değiliz. Ben de bir Yörüğüm. O yüzden Yörük vatandaşlarımıza biz de sizlerden biriyiz dedik ve harekete geçtik. Yörük olduğumuz için de Yörüklere öncelik verdik. Yol açtık, su götürdük, çeşitli destekleme projeleriyle Yörük kültürünün sürmesi için mücadele ettik. Son olarak da Gülnar’da 30, Anamur’da 17, Bozyazı’da 4, Aydıncık’ta 10, Silifke’de 41 ve Mut’ta 49 Yörük ailesine güneş panelleri dağıttık. Şimdi Yörüklerimiz kendi elektriğini üretiyor, kara çadırlar bu elektrikle aydınlanıyor ve Yörüklerimiz binlerce metre yüksekte televizyon bile izleyerek gündemden haberdar olabiliyor" dedi.
Panellerin gün içerisinde 12 saat aydınlatma, 5 saat televizyon ve 1 saat telefon şarjına yetebildiğini belirten Kocamaz, "Bugüne kadar hizmet görmese de vatanına, milletine, bayrağına bağlı, devlet ve millete zeval gelmemesi için her daim duasını eksik etmeyen, çalışkan ve üretken yapısıyla Toros dağlarını bekleyerek Yörük kültürünü nesilden nesile taşıyan vatandaşlarımıza da artık hizmet gidiyor. Bizler görevde
olduğumuz sürece de Aziz Atatürk’ün üstün öngörüsü ile ifade ettiği Yörük çadırlarındaki dumanın ebediyete kadar tütebilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.
“Yörükler artık dünyadan da Konya’dan da haberdar”
Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kıl Çadırı Aydınlanıyor’ projesinden faydalanan Silifke’nin Sarıaydın Mahallesi’nden Esat Belen, “Biz burada yer kiralıyoruz, yaz-kış küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ile uğraşıyoruz. Yılın tamamı çadırlarda yaşıyoruz. Senede 3 kere göç yapıyoruz. Yaylalarda belli bölgelere göç ederiz, yılın 12 ayında da çadırlarda yaşarız. Elbette zor bir hayat ama geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi de bizlerin hayatını kolaylaştırmak için hizmetler veriyor. Çadırlarımızın aydınlanması ve elektrik ihtiyacımızın karşılanması için bizlere güneş paneli dağıttılar. Bu paneller sayesinde elektrik üretiyoruz. Bu projenin çadırlarımıza gelmesiyle ışığımız oldu. Önceden de aydınlatmalar kullanıyorduk ama bu kadar iyi olmuyordu. Şimdi bu elektriği aydınlatmada, televizyonda, telefonlarımızın şarjında kullanabiliyoruz" ifadelerini kullandı.
Yıllardır kıl çadırlarda hayatlarına devam ettiklerini, ancak bu proje ile artık dünyadan haberdar olduklarını anlatan Kerime Belen ise “Keçi güderiz başka bir işimiz yok. Gelen olursa görürüz olmazsa kendi kendimize hayatımızı sürdürüp gideriz. Büyükşehir Belediyesi bizlere elektrik üreten paneller verdi. Bu proje sayesinde dünyadan da Konya’dan da haberimiz oluyor artık. Çadırımızda otururken televizyon izleyebiliyoruz. Nerede ne varsa artık haberimiz oluyor" şeklinde konuştu.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et