Menü
Sosyal Medya
Arama
27 Ocak 2023 - Cuma
 • USD
  18.8389
 • EURO
  20.4994
 • Gram Altın
  1167.5496
 • Çeyrek Altın
  1885.5926
Adana 17 °C

''YKS TERCİHİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER''

ADANA'NIN SEVİLEN EĞİTİMCİLERİNDEN MELİH GÖRGÜLÜ YKS TERCİHLERİNİ YAPACAKLARA TİYOLAR 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerde tercih telaşı başladı.

KİMLER TERCİH YAPABİLİR?

2018 Kontenjanlar Kılavuzu'nda, tablo 3’te yer alan ön lisans programlarını, (iki yıllık) TYT'de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir. 2018 Kontenjanlar Kılavuzu'nda, tablo 4’teki lisans programlarını, (4,5,6 yıllık) AYT/YDT'de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Özel yetenek sınavı gerektiren programlar Tablo-5’te yer almaktadır. Tablo-5′;te yer alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için 2018-TYT puanının en az 150 olması gerekmektedir.

Merkezî yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına; YKS puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak “ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir.

ADAYLARA UYARI!

Tablo 3A'da, Tablo 3B.1'de yer alan programlar için ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır.

İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo 3A ve Tablo 3B.1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır.

KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Adaylar, en fazla 24 tercih yapabilirler. Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca beş programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde ve başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu beş programı yazması yeterlidir.

Ayrıca sistem, adayı sadece bir programa yerleştirmektedir.

BAŞARI SIRASI MI YOKSA TABAN PUAN MI ÖNEMLİ?

YKS bir sıralama sınavı olduğundan, her yıl test ağırlıklarına göre puanlar farklılık göstermektedir. Bu nedenle aday ilgili sıralamasını göz önünde bulundurarak, tercih edeceği programların son üç yıla ilişkin başarı sırası ile karşılaştırmak suretiyle tercihte bulunmalıdır.

Ayrıca bu yıl sistem değişikliği ve puan türlerinin on sekizden, beşe düşürülmesi ile birlikte doğru tercih listesi oluşturulması için mutlaka rehberlik uzmanlarından destek alınması gerekir.

TERCİHLER YÜKSEK PUANDAN DÜŞÜK PUANA DOĞRU MU SIRALANMALI?

Tercih listeniz istek sırasına göre olmalı. Tercih robotu gibi hareket ederek yüksek puanlıdan düşük puanlı programlara doğru bir sıralama yapılmamalı. Bu durumda aday, daha az hedeflediği programa yerleşebilir.

FARKLI PUAN TÜRLERİNDE DE TERCİH HAKKI VAR MI?

24 tercihinizi kendi alanınızdan yapabileceğiniz gibi diğer puan türleriniz oluştuysa, bu puan türlerinden de tercihte bulunulabilir.

Örneğin, sayısalcı bir aday, eşit ağırlık puanı oluştuğunda ve 180 puan barajını geçtiği takdirde, bu puan türünden de lisans programlarını tercih edebilir. (herhangi bir puan kesintisi olmaksızın) Ve farklı puan türündeki programları, listesinde görmek istediği sıraya yazabilir. Örnek: Üç sayısal puan türlü programdan sonra bir eşit ağırlık puana ait bir tercih yazılabilinir.

PROGRAMLARI TERCİH EDERKEN, HANGİ PUAN VE SIRALAMALARA GÖRE TERCİH YAPMALIYIM?

İlk açıklanan ön kılavuzda taban puanlar ve sıralamalar yoktu.

Eğer YÖK veya ÖSYM bir benzerleştirme çalışması yaparsa çok iyi olur. Diğer türlü, adayların son üç yılın verilerine bakarak tercih listesi oluşturması doğru olur. Tercih yaparken yetenek ve ilgi alanlarının ön planda tutmanız gerekir, "Örneğin tıp fakültesi okumak isteyen bir öğrencinin biyolojiye ilgi duyması lazım.

Tercih yapacağınız mesleklerin aradığı özel ve genel şartları, çalışma şartları, iş imkanları ve benzeri durumların araştırılması lazım.

Meslek seçiminde özellikle seçilecek mesleğe ait bir alanda çalışan kişilerle sohbet ederek, üniversite tanıtımlarına katılarak ya da internet gibi ağlardan dokümanları inceleyerek, meslekler hakkında bilgi sahibi olunması gerekiyor.

Genel tercih listesi oluştururken belirlediğiniz mesleklere ek olarak; il, üniversite, vakıf ve devlet üniversitesi gibi kriterleri de belirlemelisiniz. Belirlediğiniz tüm bu kriterler doğrultusunda kendi başarı sıralamamıza uygun bir aralıktaki bölümleri listenize alabilirsiniz.

Genel tercih listenizi oluştururken sıralamamızın üstünde ve altında olmak üzere oldukça geniş bir aralıkta tercih listesi oluşturabilirsiniz. Bazı öğrencilerin istekleri çok net ya da sıralamaları çok iyi olduğu için tercih listelerini çok dar aralıkta ve az sayıda tercih yapıyor.

Vakıf üniversitelerinden tercih yapılacaksa, eğitim ve barınma ücretlerine ayrıca tam burslu yüzde 75, 50, 25 gibi indirimli bölümlerde başarı ortalaması şartları olup olmadığına dikkat edilmesi gerekiyor.

İl ve üniversite seçimi sırasında ulaşım, barınma, burs imkanları, akademisyen sayısı, eğitim-barınma ücreti gibi şartlara bakmalısınız.

Yazacağınız bölümlerin akredite bilgileri ve TUS, DUS, KPSS gibi merkezi sınavlardaki başarı ortalamalarına kılavuzdaki ilgili sütunlardan ulaşabilirsiniz.

Yeni açılmış ya da sırası belli olmayan bir bölüme istediğiniz sırada yer verebilirsiniz. 2018 ÖSYM tercih kılavuzundaki özel şartları ve açıklamalar kısmındaki bütün detayları okumalısınız. Size uygunluğunu muhakkak kontrol etmelisiniz.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et