Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2023 - Pazar
 • USD
  20.9682
 • EURO
  22.4475
 • Gram Altın
  1313.6409
 • Çeyrek Altın
  2180.6439
Adana 21 °C

Yaralı kızıl şahine şantiye çalışanları sahip çıktı

Mersin’in Erdemli ilçesinde karayolu şantiyesi çalışanları, buldukları 4 yaşındaki yaralı kızıl şahini Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine teslim etti.
İlçeye bağlı tarihi ve turistik Kızkalesi’nde yol çalışması yapan karayolları ekipleri çalışma esnasında yaralı bir kızıl şahin buldu. Duyarlı çalışanlar şahini şantiyeye getirdi, ardından da Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine ulaşıp yardım istendi. Bunun üzerine ekipler Kızkalesi’ndeki şantiyeye gelerek yaralı kızıl şahini teslim aldı.
Şantiye yetkilisi Emel Akgül Yıldız, "Burada çalışan mesai arkadaşlarımız, şahini buldu. Kanadının kırık olduğunu gördük, çok üzüldük. Neticede yaşam döngüsü içerisinde yeri olan bir hayvan. Rehabilite edilip yeniden doğaya salıverilmesini istedik. Doğa korumayı aradık. Rehabilite edilip tekrar doğaya salınması için güvenli ellere şimdi teslim ettiğimize inanıyoruz. Umarız her şey yolunda gider ve doğaya salınır, çok mutlu oluruz" dedi.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin ise kuşu inceleyerek yaralı bölgenin tespitini yaptı. Çetin, "Karayolu şantiyesinden duyarlı arkadaşlarımız bizleri aradı. Çalışma esnasında yarılı bir şahin bulduklarını söylediler. Biz de ekip arkadaşlarımızla geldik buraya. Bu yaralı şahini teslim alıyoruz. Yaptığımız ön incelemede, kanadında kırık olduğunu tespit ettik. Yaralı şahinimize anlaşmalı olduğumuz Tarsus’taki hayvanat bahçesine göndereceğiz. Burada tedavisini yapacağız. Tedavi edildikten sona tekrar doğaya salacağız" diye konuştu.
Vatandaşlardan yaban hayvanları konusunda duyarlılık beklediklerini aktaran Çetin, bu şekilde yaralı hayvanların yetkililere bildirilmesini istedi.
Kızıl şahinlerin koruma altında olduğunu da ifade eden Çetin, "Yaptığımız araştırmada, incelememizde kızıl şahin olduğunu tespit ettik. Kızıl şahin nesli tükenen hayvanlar arasındadır. Ve korumamız altındadır" şeklinde konuştu.
Teslim alınan 4 yaşındaki yaralı kızıl şahin tedavisi yapılmak üzere Tarsus ilçesinde hayvanat bahçesine gönderildi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam