Menü
Sosyal Medya
Arama
9 Şubat 2023 - Perşembe
 • USD
  18.8333
 • EURO
  20.2705
 • Gram Altın
  1139.8141
 • Çeyrek Altın
  1840.5454
Adana 10 °C

Vali Su, Silifke’deki turizm bölgelerinde incelemelerde bulundu

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Silifke ilçesinde kent turizmine kazandırılacak olan tarihe tanıklık etmiş mekanları gezerek incelemelerde bulundu.
Vali Su’ya incelemeler sırasında Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir’in yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile Silifke Müzesi Müdürü Nilgün Yılmazer de eşlik etti.
İncelemelerine ortaçağ mimarisine sahip Silifke Kalesini ziyaret ederek başlayan Vali Su, restorasyon çalışmalarına başlanan kalede yürütülen çalışmalar hakkında Müze Müdürü Yılmazer ve yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra kalenin eteklerinde bulunan, Roma döneminde inşa edilen ve 10 bin metreküp depolama kapasitesine sahip ‘Tekir Ambarı Sarnıcı’nı yerinde inceleyen Vali Su, buradaki incelemelerinin ardından yapımı Milattan Sonra 2. yüzyıla tarihlendirilen Saray Mahallesi’ndeki Jüpiter (Zeus) Tapınağını da inceledi.
Su, burada yaptığı açıklamada, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın destekleriyle her alanda olduğu gibi kültür ve turizm alanında da Mersin’in turizm potansiyelini artıracak çalışmaların süratle devam ettiğini ifade etti. Cennet-Cehennem turizm alanlarında ve Silifke kalesinde restorasyon çalışmalarının başladığının altını çizen Vali Su, Uzuncaburç, Helenistik Kule gibi yerlerde proje çalışmalarının da devam ettiğini dile getirdi.
Programını, yine Saray Mahallesi’nde bulunan ve 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal’ın 1939 yılında mezun olduğu tarihi Cumhuriyet İlkokulu’nu ziyaret ederek sürdüren Vali Su, tarihi okul hakkında yetkililerden bilgi aldıktan sonra okulun onarımının süratle yapılacağını ifade etti.
Göksu Mahallesi’ndeki Atatürk Ortaokulu’nu da ziyaret eden Vali Su, burada öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi. Okul ziyareti sırasında girdiği bir sınıfta öğrencilerle yakından ilgilenerek, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının ikinci döneminin hayırlı ve verimli bir şekilde geçmesi temennisinde bulunan Vali Ali İhsan Su, sınıf ziyaretinin ardından öğretmenler odasında okul idarecileri ve öğretmenlerle de bir araya geldi.
Ziyaret programının son durağı olan Sökün Mahallesi’ne geçerek 1913 yılında inşa edilen ve valilik tarafından restorasyonu devam eden Sökün Camii çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra mahalle meydanında vatandaşlarla bir araya gelen Vali Su, yapılan tüm hizmetler için Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür etti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et