Menü
Sosyal Medya
Arama
8 Şubat 2023 - Çarşamba
 • USD
  18.8352
 • EURO
  20.2116
 • Gram Altın
  1136.6991
 • Çeyrek Altın
  1835.9060
Adana 6 °C

Türkiye'nin bilinmeyen cenneti! 2400 yıllık tarihi var, yeni keşfediliyor

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Korykos Antik Kenti'nin en tanınan yapısı olan Kızkalesi, tarihi dokusu, kendine has yapısıyla dikkati çekerken, denizi, kumu ve güneşiyle de tatilcilerin vazgeçemediği bölgelerden biri olarak öne çıkıyor.

Mersin'de, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Korykos Antik Kenti'nin en bilinen yapısı olan Kızkalesi, masmavi denizi ve temiz plajıyla tarihle iç içe yüzmek isteyenlere farklı bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Kentin en ünlü plajlarından Erdemli ilçesindeki Kızkalesi, tarihi dokusu, kumsalı ve deniziyle turizm döneminde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Hitit dönemiyle başlayıp Helenistik, Roma ve Bizans ile devam eden tarihsel süreç içinde Akdeniz'in en önemli liman kentlerinden biri olarak bilinen Korykos Antik Kenti'nin içerisinde olan Kızkalesi, tarihle iç içe denizin tadını çıkarma fırsatı sunuyor.

Dış çevre uzunluğu 200 metre olan kale, kıyının yaklaşık 500 metre açığında olduğu için hem yüzülerek hem de çeşitli su araçlarıyla da ulaşılabiliyor.

indir_(2)_19

Etkileyici kuleleri, bozulmayan dokusu, kendine has işlemeleriyle görsel şölen de sunan kale, yılın her mevsiminde fotoğraf meraklılarını da kumsalında ağırlıyor.

Çevresinde çok sayıda otel, pansiyon ve işletme bulunan Kızkalesi, uygun konaklama fırsatıyla da ekonomik tatil isteyenlerin ilk tercihlerinden biri oluyor.

Kızkalesi, sahilinin derin olmamasının da etkisiyle çocuklu ailelerin gözdesi olurken, bölgede düzenlenen çeşitli festivallere de ev sahipliği yapıyor.

2018 İNANILMAZ BİR SENE OLDU

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop, kentin en güzel plajlarından birinin Kızkalesi'nde olduğunu belirterek, kumun, denizin, güneşin tarihle harmanlandığı bir bölge olduğunu söyledi.

Kalenin, UNESCO'da yer almasının kent ve Türkiye için son derece önemli olduğunun altını çizen Öztop, "Kızkalesi gerçekten çok güzel ve görülmeye değer bir yer. Gelen misafirlerimiz kum, deniz ve güneşin yanı sıra bölgenin tarihi zenginliklerini de görebiliyorlar.

Bu anlamda Kızkalesi son derece önemli.

Çevresinde, Cennet-Cehennem Obrukları ile Astım Mağarası gibi birçok ören yerini de bulunduruyor" dedi.

Bölgede hem Akdeniz hem de Yörük kültürünün hakim olduğuna dikkati çeken Öztop, "Sırtını Toroslara dayayarak, hem Yörük kültürüyle hem de kum, deniz ve güneşle harmanlanmak isteyen tüm misafirleri bekliyoruz.

Ziyaretçiler, Toroslarda bir sıkma yemeye gidip, dönüşte Akdeniz'in en güzel koylarında muhteşem deniz ürünlerini deneyebilirler" ifadesini kullandı.

Mehmet Şirin Öztop, yatak doluluk oranlarının işletmecileri memnun ettiğine de değinerek, "Dünyada son 3 yılda gelişen olaylardan dolayı turizm sektörü çok ciddi bir şekilde etkilenmişti.

Ama 2018 inanılmaz bir sene oldu. Biz çok mutluyuz. Doluluk oranı en üst düzeyde. Rezervasyonlar devam ediyor.

Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Bayramdan sonra da rezervasyonlar devam edecek" ifadelerini kullandı.

"YÜZEREK KALEYE GİDİP GELMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU"

Kızkalesi'ne ziyarete gelen 27 yaşındaki Onur Gülalan da plajın rahat ve kumlu olması nedeniyle çocuğu için bölgeyi tercih ettiğini belirterek, "Kızkalesi deniziyle, ortamıyla çok güzel bir yer. Yıllardır buradayız.

Özellikle denizi aileler ve çocuklar için çok iyi. Yüzerek kaleye gidip, gelmek benim için çok güzel bir duygu. Kaleye yüzüp oradan burayı izlemek çok farklı bir his.

Bizden başka bunu yaşayan yoktur herhalde" dedi. Seyide Tiryaki ise Kızkalesi'ne ilk kez tatile geldiklerinde çok beğenerek yazlık ev satın aldıklarını ifade ederek, "Buraya ilk geldiğimizde 'Buranın suyunu içen bir daha vazgeçemez' dediler.

Dedikleri gibi de vazgeçemiyoruz. Burada 1994 yılında bir ev aldık. Her yaz dönemi de gelerek tatil yapıyoruz. Denizi ve kumu çok güzel. Çocuklar için ideal bir deniz ama, aması var.

Bazen çok kalabalık olabiliyor. Yine de ben seviyorum" diye konuştu. Yüzmek için bölgeyi tercih edenlerden Yasemin İmrenk ise hem kendisinin hem de çocuklarının uzun yıllardır bölgede tatil yaptığını vurgulayarak, "Çocukluğumuzdan beri burayı seviyoruz. Çocuklarımız burada büyüdü.

Şimdi de torun büyütüyoruz. Güzel yer Kızkalesi, burayı seviyoruz. Kale ile birlikte yüzmek çok güzel. Denizi, suyu, her şeyi çok güzel. Çocuğu olana burayı tavsiye ediyoruz.

UNESCO listesinde olması sayesinde de hem kalemiz hem ülkemiz tanıtılıyor" ifadesini kullandı.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et