Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Ocak 2023 - Pazartesi
 • USD
  18.8132
 • EURO
  20.4580
 • Gram Altın
  1167.7024
 • Çeyrek Altın
  1885.8394
Adana 9 °C

Türkiye düşmanlığı skandalında fatura şehit ablasına çıkartıldı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde (OKÜ) okutman A.S’nin, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (TÖMER) Türkçe öğrenmeye gelen Suriyeli çocukları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’nin Suriye politikaları aleyhine kışkırttığı skandalıyla ilgili Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) yaptığı değerlendirme sonrası, olayın sorumlularının cezalandırılması yerine basına bilgi verdiği düşünülen şehit ablası Zahide öğretmen meslekten atıldı.
Osmaniye’de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Birleşmiş Milletler ve UNICEF’in de katkısıyla Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) bünyesinde kentteki mülteci kampında Suriyeli gençlere eğitimler veren üniversitenin Akademik Danışmanı ve Okutman A.S, iddiaya göre, sosyal medyada Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde paylaşımlar yapıp, gençleri de Cumhurbaşkanı aleyhinde örgütlemeye çalıştı. A.S’nin sosyal medya hesabında “Ne münafık kalmış, ne soysuz ve it soyu. Ben hesabı sizin gibi kula biat eden kula vermem. Ben hesabı Allah’a veririm. Ne zaman Türkmenler ilerledi, durdurdular. O dağları boşalttılar, Türkmenleri ağıllara doldurdular. Gardaşım dedi el etti, elini bıraktılar. Hatırını soran nerede, derdine derman yok. Rus iti gelir dalar Türk yurdundan ses yok. Çocuk bezi göndermekle vatan kurtarılmaz. İnanmamış adamla dava yaşatılmaz. Stratejik dengeniz yerin dibine batsın” şeklinde paylaşım yapıp, Muhsin Yazıcıoğlu’nun AK Parti iktidarı tarafından öldürtüldüğünü iddia etti.
Osmaniye’deki kampta kalan Suriyeli çocuklara da Türkçe eğitimi veren okutman A.S’nin bu söylemleri sadece sosyal medyada kalmayıp iddiaya göre Suriyeli çocuklara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye karşıtlığı yönünde söylemlerde bulundu.

Skandalı basına bildirdiği düşünülen öğretmen meslekten atıldı
Osmaniye’de meydana gelen skandalla ilgili iddiaları Aralık ayında Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur köşesinde gündeme getirdi. Olayın basında yer almasının ardından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), konu ile ilgili soruşturma başlattı. YTB yetkilileri olayın sorumlularını cezalandırmak yerine skandalı basına bildirdiğini düşündükleri aynı projelerde Türkçe öğretmeni olarak görev alan şehit ablası öğretmen Zahide Seydioğullarını meslekten attı.
Meslekten atılan Türkçe öğretmeni Zahide Seydioğulları, okutman A.S’nin bu siyasi söylemlerine bizzat tanık olduğunu belirterek, “A.S Suriyeli çocuklara ’sizin bu halde olmanıza Recep Tayyip Erdoğan sebep oldu. Bu hale düşmenize Türkiye sebep oldu’ şeklinde söylemleri vardı” dedi.
Basına bilgi verdiğini düşündükleri için meslekten atıldığını belirten Zahide Seydioğulları, “Belki de A.S’nin bu sözlerine tanık olduğum için bu olayı basına benim duyurduğumu düşündüler. Ben kesinlikle böyle bir şey yapmadım. Velev ki yapmış olsam dahi şu süreçte Cumhurbaşkanımız elini değil özellikle Suriye konusunda vücudunu taşın altına koyuyor. A.S. şu anda dahi Suriyeli çocuklara yine ileri düzeyde Türkçe eğitimi dersleri veriyor. Ben ise YTB tarafından mesleğimden atıldım, mağdur edildim” dedi.

YTB konuyla ilgili açıklama yaptı
Osmaniye’de yaşanan bu olayın sorumlusu okutman A.S’nin hala Suriyeli mülteci çocuklara Türkçe eğitimi vermeye devam ettiği, buna karşılık da olayı basına bildirdiği düşünülen öğretmen Zahide Seydioğulları’nın meslekten atıldığının, 6 Şubat tarihinde Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur’un tekrar gündeme getirmesinin ardından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamanın A.S ve Zahide Seydioğulları ile ilgili bölümünde A.S’nin skandal sosyal medya paylaşımları ile ilgili “siyasi görüşünü ön plana çıkarmış” denildi. Açıklamada öğretmen Zahide Seydioğulları ile ilgili de basına bilgi verdiğini düşündükleri için meslekten atıldığı kabul edildi. YTB’nin her iki öğretmen ile ilgili açıklaması şu şekilde:
"Başkanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde siyasi görüşünü uygun olmayacak şekilde ön plana çıkarması nedeniyle ve kişisel paylaşımlarının projenin kamuoyundaki algısını zedelemesine mahal vermemek için mezkur okutmanın proje kapsamındaki akademik danışmanlık görevine Aralık 2017 itibariyle son verilmiştir. Kişinin, Başkanlığımız tarafından korunduğu bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Başkanlığımızca yapılan değerlendirmede ayrıca bahse konu yazılarda mağdur olduğu iddia edilen şahsın (Z.S.), izinsiz olarak basına bilgi verdiği, yanlış bilgi vererek ve Başkanlığımızın adını da kullanarak ülkemizin ve kurumumuzun Suriyelilere yönelik çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesini aksattığı tespit edilmiştir. Bu tespitler neticesinde yüklenici firmaya bildirilmiş ve iki aylık deneme süresi sona ermeden şahsın işine son vermiş olup, bahse konu şahıs projede sadece 2 ay görev almıştır."

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et