Menü
Sosyal Medya
Arama
26 Eylül 2022 - Pazartesi
 • USD
  18.4701
 • EURO
  17.8835
 • Gram Altın
  976.1713
 • Çeyrek Altın
  1576.5166
Adana 29 °C

Turgut Öker DAKME‘ de Panel‘ de konuştu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker Demokratik Aleviler Federasyonu FEDA‘ ya bağlı , Dortmund ve çevresi Alevi Kültür Merkezinin ( DAKME) düzenlediği Panele katıldı. Uzun yıllar Almanya‘ da yaşayan, Alevi harekatının her aşamasında yer alan ve uzun süre Federasyon ile Konfederasyonun başkanlığını yapan eski HDP Milletvekili Turgut Öker Panelde yaptığı konuşmada, Türkiye‘ deki aktüel politik gelişmeler, Aleviler üzerine artan baskılar, Avrupa‘ da ve Türkiye‘ de Alevilerin Birliği, sekteye uğrayan Demokratik Güç Birliği Platformunun yeniden hayata geçirilmesi ve Kemal Kılıçdaroğlu‘ nun olası bir Cumhurbaşkanlığı adaylığı gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu. Sunuculuğunu Dernek yönetiminden Nuray Bulut‘ un yaptığı Panele aralarında FEDA Eşbaşkanları Ayfer Kılınç ve Demir Çelik, Menden AKM Başkanı Şevket Doğan ile Multikulturelles Forumun Müdürü Kenan Küçük ve 200 e yakın izleyici kitlesi katıldı.

IMG_7241

Alevilerin Birliği şart

Turgut Öker ‚‘‘gelinen şu aşamada tüm Alevilerin etnik ve yöresel kökene bakmaksızın tarihi sorumluluk bizi birleşmeye çağırıyor. Tek Aleviler değil artık tüm demokrasi güçlerinin yan yana gelmesi gerekiyor. Türkiyede‘ ki AKP-MHP bloğunun yönetemediğini herkes görüyor. Bizler 2015 ruhunu yeniden canlandırmamız lazım. Güçbirliği Platformu yeniden inşaa edilmeli bunu pratik eylemlerle ispatlamalıyız. Eceliyle ölen bir tane önderimiz, ulumuz yok. Cemevlerimiz sadece inançsal çalışmalar yapmasını istemek haince bir yaklaşımdır. Siyasal islamın lokal-yerel saldırı pratiği yoktur. Geçmişte Fransayı, Almanya‘ yı, Belçika‘ yı kana bulamadılar mı?. Onlara karşı en geniş demokratik bir blokla karşı durmalıyız ve mücedelede Aleviler en önde olmalılar. Topluma alternatif bir yönetim sunmalıyız. ‚‘‘ dedi. Asgari müştereklerde buluşulmasını öneren ve Dersim‘ de sadece Avrupa‘ daki Alevilerin desteğiyle yapılan bir Cemevinin bulunmasını yadırgayan Öker ‚‘‘ bir Kreşimiz, Bakımevimiz yok. Dersimdeki Ocaklar sönerse Aleviliğin damarları kurur ‚‘‘ diyerek sık sık ziyaret ettiği Dersimdeki olumsuz gelişmeleri özetledi.

f90b4f1a-b14e-4be9-b853-16f581fad686

Kılıçdaroğlu yalnız bırakılmamalı

Son günlerde Cumhurbaşkanlığı adaylığı sık sık gündeme gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘ nun Alevi oluşunu negatif ve ayrımcı bir yaklaşımla dile getiren çevrecelerle ilgili olarakta ‚‘‘ Kılıçdaroğlu üzerinden Aleviliğe yine bir saldırı, aşağılama var. İşte tam da burada tüm Alevi toplumunun Kılıçdaroğlu‘ na sahip çıkması gerekiyor. Bu süreçte Kılıçdaroğlu değil Alevilik, öğretimize saldırılıyor. Bu çağdışı emevi inkar ve tekçi bakış açısı kabul edilemez ‘‘ dedi.

FEDA‘ lılar kendilerini dışlanmış hissediyorlar

Dortmundtaki Panelde Tugut Ökerin birlik çağrısı soru-cevap bölümünde katılımcılar tarafından da değerlendirildi. Konuklar arasında bulunan FEDA Eş başkanı Demir Çelik Panelde yaptığı kısa konuşmasında ‚‘ çözüm bizim elimizde. Genel anlamda ve Aleviler arasında Kürt, Türk, Arap, Çepni, Tahtacı Alevisi diyerek biz ayrım yapmıyoruz, biz ortak yaşamı ve birlikte mücadeleyi savunuyoruz. Ortak yaşam tek hakikattir. Yaşamın kendisi siyasettir ve bunu her alanda hissediyorsunuz. Çözümün öznesi biziz ‘‘ derken diğer Eşbaşkan Ayfer Kılınç ise AABF ye bağlı Dortmund‘ lu ve diğer kardeş Derneklerden aynı sıcaklığı, diyalog arayışını görmemelerinin kendilerini oldukça üzdüğünü ve bunun ortak çalışmalarının önünde bir engel teşkil ettiğini ve bir an evvel düzeltilmesini arzu ettiklerini vurguladı.

IMG_7244 (1)

Dortmund DAKME‘ de yoğun ilgi gören Panel Akif Tekin adlı Dernek üyesi Canın Zazaca seslendirdği Türküler ve birlikte yenen yemekle son buldu.

Haber: Mehmet Tanlı

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et