Menü
Sosyal Medya
Arama
3 Ekim 2022 - Pazartesi
 • USD
  18.5487
 • EURO
  18.2172
 • Gram Altın
  1014.0364
 • Çeyrek Altın
  1637.9096
Adana 25 °C

Tuncay Akgün Kağıt Krizini Anlattı: 'Yayın Dünyası Komada'

Durumun ciddi olduğunu vurgulayan karikatür dergisi Leman'ın Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün, yayın dünyasının "komada olduğunu" söyledi.

 Mizah dünyasının simge yayınlarından Leman dergisi, hem ekonomik sıkıntıları protesto ettiği hem de masrafları karşılayamadığı için, son sayısında ‘cep boyutuyla’ çıkmak zorunda kaldı.

 Artık Gülmek ve Güldürmek de Pahalı: LeMan 'Cep Boy' Çıktı, Uykusuz'a Zam Geldi 9030 Ağustos, 08:49 Geçen haftalarda soruna işaret eden derginin Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün, ‘Bizi bu durumlara getirenler, SEKA’yı kapatanlar utansın’ diyor.

BirGün’den Can Uğur'a konuşan Akgün, sıkıntının sadece kendileriyle sınırlı olmadığını tüm yayıncılık sektörünü çok ciddi biçimde tehdit ettiğini belirtiyor.

"Etkileri onlarca yıl sürecek bir kayba yol açacak" Leman Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tuncay Akgün Akgün, kurdaki yükselişin sektörü nasıl etkilediği şu sözlerle ifade etti: “Kâğıtta sıfır yerli üretim olduğu için kurdaki yükseliş yayıncılığı komaya sokar.

Nitekim içinde yaşadığımız süreç de budur. Koma, yoğun bakım gerektirir. Ortada böyle bir durum da olmadığına göre vaziyet ümitsizdir.

Türkiye’deki medya kontrolünün yüzde 80-90’lar oranında hükümette olduğunu düşünürsek onlar açısından sorun yoktur.

Dışarıda kalanlar süreli yayınlanan dergiler ve kitap yayıncılığı açısından ise ölümcül eşiğe varılmak üzere. Bu, ülkenin zaten çölleşmiş olan kültürel hayatının tamamen ortadan kaldırılması anlamına gelmektedir.

Yani durum ciddi. Bunların etkileri ise onlarca yıl telafi edilemeyecek bir kayba yol açacaktır.” "Çözüm yerli üretimde" 2005 yılında kapatılan ve Cumhuriyetin ilk sanayi kuruluşlarından olan Kocaeli SEKA Kağıt Fabrikası 2016 yılında müzeye dönüştürülmüştü.

Yerli üretimin önemine değinen Akgün, yaşanan sıkıntının kaynağının burada aranması gerektiğinin altını çiziyor. Akgün şunları söyledi: “2005’te kapatılana kadar biz sadece SEKA kağıdı kullanıyorduk.

Kapatılma süreci başlatıldığında bugünleri öngörmüştük. Onun için atlayıp SEKA işçilerinin direnişiyle dayanışma için İzmit’teki fabrikaya gittik.

İşçiler polis ablukası altında aileleriyle birlikte fabrikada kalarak direniyordu. Kâğıttan odalar yapmışlardı. Çok görülmeye değer bir manzaraydı.” "Uzun vadede devam edebilir miyiz öngöremiyorum" 

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et