Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2023 - Pazar
 • USD
  20.9682
 • EURO
  22.4475
 • Gram Altın
  1313.6409
 • Çeyrek Altın
  2180.6439
Adana 21 °C

Tümer: "Gürültü kirliliği bunaltıyor, hava kirliliği öldürüyor"

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana’nın 81 ili oluşturan Türkiye genelinde havası en kirli 3. kent olduğunu, gürültü kirliliğinde ise birinci sırada yer aldığına dikkat çekti.
Göreve yeni seçilen Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan ve yönetim kurulu üyelerine hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Tümer, çevreyi, doğayı korumak, gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde teslim etmek için her kurumun ve bireyin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.
Türkiye’de ve özellikle Adana’da çevrenin oldukça kirlendiğinin tüm çıplaklığıyla gözler önünde durduğunu belirten Tümer, “Türkiye’de 81 ilden sadece 6’sının havası temiz. Adana ise hava kirliliğini en yoğun yaşayan iller arasında 3. sırada yer alıyor. Yine gürültü kirliliği haritasında Adana’nın birinci olduğunu görüyoruz. Sağduyulu, toplumu, ülkesini seven TMMOB ve Çevre Mühendisleri gibi örgütlü birliklere toplumun tüm kesimlerinin sahip çıkması gerekiyor. İlgili bakanlık açıklanan verileri yalanlamak yerine belirlenen sorunları çözmekle görevlidir. Çevremizi ancak bu şekilde gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarabiliriz. Çevre, atalarımızdan kalan miras değil geleceğimize bırakacağımız emanettir. Herkesten samimi çalışmalar bekliyoruz” diye konuştu.
Hava, çevre ve gürültü kirliliğinin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna işaret eden Milletvekili Tümer, kirliliğin her geçen gün arttığını, kirliliğe bağlı olarak gelişen hastalıkların da aynı oranda artış gösterdiğini dile getirdi.
Uzmanların açıklamalarına göre hava kirliliğinin ölüm sebebi olarak geçmese de akciğer, kalp ve sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri olduğunun kanıtlandığını, astım, kronik bronşit, kalp krizi, kalp yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu gibi hastalıkların oluştuğunu anımsatan Tümer, Türkiye’de bu nedenlerle yılda 30 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini söyledi.
Ziyareti için Tümer’e teşekkür eden ve hazırladıkları ‘Hava Kirliliği Raporu’nu takdim eden Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan ise doğanın ve çevrenin korunmasına yönelik yaptıkları bilimsel çalışmaları aralıksız sürdüreceklerini belirtti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam