Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1539
 • EURO
  20.7563
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 9 °C

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde bulunan ve Antik Çağ'da yerleşim yeri olarak kullanılan Birkleyn Mağaraları, bölgenin terörden temizlenmesi ile birlikte halktan yoğun ilgi görüyor.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Ziyaretçiler, Birkleyn Mağaraları'nın çok önemli ve tarihi olduğunu belirterek, turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Bölgede terör olaylarının en yoğun yaşandığı yerlerin başından gelen Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalındaki Birkleyn Mağaraları, son yıllarda düzenenlen kapsamlı terör operasyonları ile oluşan huzur ortamıyla gün yüzüne çıktı.

İlçeye bağlı Abalı köyü yakınlarında, içerisinden su çıkan tarihi Birkleyn Mağaraları da ziyaretçileri ağırlıyor.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Muğla'nın Fethiye ilçesindeki Saklıkent'e benzetilen mağaralar doğal güzelliğiyle büyük ilgi görüyor.

indir_(8)_2

TURİZME KAZANDIRILMASINI İSTİYORLAR

Başta Diyarbakır ve Bingöl olmak üzere çevre illerden çok sayıda kişi, Birkleyn Mağaraları'na sabahın erken saatinde gelerek, piknik keyfi yapıyor. Bazı kişiler de yüksek kayalıklardan suya atlayıp serinliyor. Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Ziyaretçiler, Birkleyn Mağaraları'nın çok önemli ve tarihi olduğunu belirterek, çevre düzenlemesi yapılması ve bölgenin turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.

indir_(7)_6

'DÜNYANIN BİTTİĞİ YER OLARAK' BİLİNMEKTE

Antik çağlarda buradaki suyun kaybolduğu, toprağın altına indiği yer ”Dünyanın Bittiği Yer” olarak isimlendirilen

Birkleyn Mağaraları'nda yapılan ön kazı incelemelerinde elde edilen kalıntıların ışığında, bölgenin M.Ö. 6000 yılından itibaren kullanıldığı ifade edildi.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Birkleyn Mağaraları'nda birbirine paralel kayalıkların içinde beş mağara yer alıyor.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Dicle Nehri'nin doğu kolu olan Dibni Çayı, mağaraların birinden girip diğerinden çıkıyor.

Terörün gölgesi kalktı, Birkleyn Mağaraları ilgi odağı oldu Buraya aynı zamanda Dicle tüneli adı da verilirken ve nehrin doğduğu yer olduğu değerlendirilen alanda, Asur krallarının kitabe ve kabartmaları da yer alıyor.

Makedonya Kralı Büyük İskender'in, Pers seferine giderken 15 bin kişilik ordusuyla burada konakladığı belirtildi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et