Menü
Sosyal Medya
Arama
27 Ocak 2023 - Cuma
 • USD
  18.8390
 • EURO
  20.5129
 • Gram Altın
  1166.8771
 • Çeyrek Altın
  1885.6328
Adana 16 °C

Tatar: "Depremlerin afete dönüşmesi önlenebilir"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Mehmet Tatar, doğa kaynaklı olan depremleri önlemenin mümkün olmadığını ancak, depremlerin birer afete dönüşmesini engellemenin mümkün olduğunu söyledi.
Tatar, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, depremin, "Deprem Haftası" süresince, senede sadece birkaç gün hatırlandığını belirterek, "Öncelikle belirtmek gerekiyor ki; Deprem her unutulduğunda kendini yeni depremlerle sürekli hatırlatmaktadır. Bu nedenle depremin yılda sadece bir hafta değil devamlı gündemimizde olması gerekmektedir" dedi.
Deprem bölgeleri haritasına göre; Türkiye topraklarının yüzde 66’sının 1’inci ve 2’inci derece deprem bölgesinde bulunduğunu, konutların ise yaklaşık 16 milyonunun yani yüzde 69’unun da 1 ve 2. derece deprem bölgesinde bulunduğuna işaret eden Mehmet Tatar, şöyle devam etti:
"Nüfusumuzun da yaklaşık 66 milyonu yani yüzde 72’si 1. ve 2. derece, deprem bölgesinde yer alan ülkemizde, yaşadığımız büyük ölçekli depremlerde yüz bine yakın insanımızı kaybettik, yarım milyonu aşkın konutumuz ciddi şekilde hasar gördü, yüzbinlerce vatandaşımız da yaralandı. Sonuçlarını unutamadığımız felaketleri yaşadık. Aktif bir tektonik kuşak üzerinde yer alan ülkemiz, gelecekte de değişik büyüklüklerde depremleri yaşamaya devam edecektir. Ancak, biz biliyoruz ki, aslında bir doğa olayı olan deprem, düşük standartlarda sağlıksız ve yasadışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olarak yapılması gereken arazi kullanım ve yer seçimi kararlarının rantsal kaygılara yenik düşmesi gibi faktörler nedeniyle afete dönüşmektedir. Yine biliyoruz ki, doğa kaynaklı olan depremleri önlememiz mümkün değildir, ancak, depremlerin birer afete dönüşmesini engellemek bizim elimizdedir."
Depremlerin alınacak önlemlerle afete dönüşmesinin önlenebileceğine dikkat çeken JMO Adana Şube Başkanı Tatar, depremlerin afete dönüşmemesi için alınacak önlemlerin başında, günü kurtaran rantçı, spekülatif ve faydacı anlayışların terk edilerek akla, bilime ve plana dayanan yerleşim politikalarının hayata geçirilmesi ve güvenli yapılaşmanın sağlanması geldiğini belirtti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et