Menü
Sosyal Medya
Arama
6 Haziran 2023 - Salı
 • USD
  21.2806
 • EURO
  22.7917
 • Gram Altın
  1342.4770
 • Çeyrek Altın
  2228.5118
Adana 19 °C

Tarsus lezzetleri yarışıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Kent Konseyi ve Tarsus Kent Konseyi işbirliği ile Tarsus’un yöresel lezzetlerinin yarışacağı ’1. Tarsus Yöresel Yemek Yarışması’ düzenleniyor.
Yöresel lezzet bakımından oldukça zengin bir mutfağa sahip olan Tarsus’un yöresel yemeklerini yaşatmak, tanıtmak, Tarsus’a ait orijinal tariflerin ortaya çıkarılması ve bunların hem yazılı hem de görsel olarak kayıt altına alınması amacıyla düzenlenecek olan ’Tarsus Yöresel Yemek Yarışması’nda ev hanımları hünerlerini sergileyecek, yöresel lezzetler yarışacak.
UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na Mersin’in de dahil edilmesine katkıda bulunması açısından oldukça önem taşıyan yarışma, bu yıl ilk kez Tarsus’ta ikamet eden 37 ev hanımının katılımı ile haşlama içli köfte ve karakuş tatlısı olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek. Maharetlerine güvenen ev hanımları, tarifleri ve lezzetleri ile 16 kişiden oluşan jüri üyesini etkilemek ve dereceye girebilmek için mücadele edecek.
Geleneksel olarak üç ayda bir düzenlenmesi planlanan yöresel yemek yarışmaları ile Tarsus mutfağının zenginliklerinin ortaya çıkarılması, tarihi güzelliklerinin tanıtılması ve unutulmaya yüz tutmuş yemeklerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla, Tarsus’ta bu yıl ilki düzenlenecek olan ’1. Tarsus Yemek Yarışması’, 24 Şubat tarihinde saat 10.00’da St. Paul Kuyusu meydanında gerçekleşecek.
Tarsus’un yöresel tatlarından olan karakuş tatlısı ve haşlama içli köfte olmak üzere iki kategoride gerçekleşecek olan yarışma sonrasında birinciye 2 bin TL, ikinciye bin, üçüncüye ise 500 TL para ödülü verilecek. Ayrıca Tarsus yöresine ait diğer yemek ve tatlılarında sergilenebileceği özel bir alan oluşturularak, vatandaşların bu lezzetlerle buluşması sağlanacak.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam