Menü
Sosyal Medya
Arama
1 Nisan 2023 - Cumartesi
 • USD
  19.1995
 • EURO
  20.8102
 • Gram Altın
  1215.9889
 • Çeyrek Altın
  2018.5416
Adana 18 °C

Tarım Bakanlığı'ndan şarbon açıklaması

Bakanlık’tan yapılan açıklamda, bugün bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde İstanbul Ahırkapı açıklarında içinde şarbon hastalığı taşıyan büyükbaş hayvanların bulunduğu bir geminin bekletildiği iddialarının yer aldığı kaydedildi. Bu iddianın kesinlikle "asılsız ve yalan" olduğunun vurgulandığı açıklamada, haberlere konu edinilen geminin daha önce hayvan taşımacılığında kullanıldığı ve 20 Ağustos’ta boşaltıldığı ifade edildi.

'RUTİN İŞLEMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ'

Hayvan taşımacılığında kullanılan her araçta olduğu gibi bahse konu olan gemide de koku vakasının görüldüğünün belirtildiği açıklamada, yayılan koku ve sineklenme gibi rahatsızlıklar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ekipleri tarafından ilaçlama ve temizlik gibi rutin işlemlerin gerçekleştirildiği aktarıldı. Söz konusu geminin sefer talimatının hazırlanmasının ardından Marmara Denizi’ni terk ederek, İspanya’ya doğru hareket edeceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

'GERÇEĞİ YANSITMAYAN BİLGİLER PAYLAŞILMAKTADIR'

"Olayın tamamı bundan ibaretken kendilerini hayvan hakları örgütü olarak tanımlayan bazı maksatlı çevreler tarafından sosyal medya ve haber siteleri üzerinden kamuoyu yanlış yönlendirilmekte, gerçeği yansıtmayan kasıtlı bilgiler paylaşılmaktadır. Bu şekilde vatandaşlarımız paniğe sevk edilmektedir. Bakanlık olarak beklentimiz, halkımızın resmi kaynaklardan yapılan açıklamaları dikkate alması ve toplumu paniğe sevk eden bu kişilere itibar etmemesidir. Bakanlığımızca bu tür yasal dayanağı olmayan mesnetsiz iddiaların sürdürülmesi halinde bu iddialara yer veren haber siteleri ve sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır."

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et