Menü
Sosyal Medya
Arama
12 Ağustos 2020 - Çarşamba
 • USD
  7.2759
 • EURO
  8.5358
 • Gram Altın
  448.9574
 • Çeyrek Altın
  725.0662
Adana 29 °C

Sorumlu Türk Aydını Tarihçi Yazar Sinan Meydan Adana'da;"Yine Ezberleri Bozdu"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan etkinlik,Eğitim İş 1 Nolu Şube ve Atatürkçü Düşünce Derneğinin de Başkanlığını yapan Sayın İsa Kayadan ve Dernek Yöneticilerinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

isa-kayadan

    Başkan Kayadan;öncelikle Tarihçi Sinan Meydan'a katılımı dolayısıyla teşekkür ederek başladığı konuşmasında,"Dernekçiliğin ne kadar zor şartlarda yürütülebildiğini,Adana'nın değişik kademelerindeki Yöneticilerden beklenen desteği göremediklerini,bize eşdeğer başka illerimizde ki Derneklere kendi binalarını tahsis etmeleri için hibe edilen arsa yardımlarına dek yanlarında yer alınmaktadır,bizde bu güzelim Şehire faydalı işler yapabilmek adına değerli Yöneticilerimizden destekler bekliyoruz"dedi.

egitimis1-min  

      Tarihçi Yazar Sinan Meydan'ın söyleşisi çok duygusal görüntülere yol açtı....

    Tarihçi Sinan Meydan,yakın tarihimizin hazin hikayelerini,duygu yüklü bir şekilde anlatması,salondaki izleyiciler arasında da aşırı duygusallıkla karşılandı.Meydan,"Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın Amasya Kongresine katılırken ki resmini paylaşarak:"Bu resimde Gazi Paşa 38 yaşında bir hayli yıpranmış ve olduğundan daha yaşlı göstermekte,kendisinin yanında üniformasından başka giysisi olmadığından dolayı,orada ki bir Devlet yetkilisinin giysisini emanet almış ve orada zafere inancıyla herkesi etkilemiş Türk halkını arkasına alma sürecini başlatmıştı"dedi.

Tarihçi Yazar Meydan konuşmasında,Atatürk'ün olacağı imkansız bir gözle bakılan zafere giden yolda ki sürecinde;"bizlere ders kitaplarında ki  gibi sadece dayısının tarlasında karga kovalayan bir Kemal olmadığını,Kurtuluş savaşında kırık iki kaburga ve delik bir ciğerle Baş Komutan'lık görevini fazlasıyla yürütebilen Mustafa Kemal Paşa olduğunu anlattı.

12344

       Yürekli ve sorumlu bir Türk Aydını olan Meydan ,Aydın sorumluluğunda büyük bir örnek teşkil etmekte

Diğer sözüm ona Aydın entelliğinde olan insanlarda,bu Tarihçi Yazar sorumluluğunda olabilseler Türkiye'nin daha yaşanır bir hal alacağı aşinadır.

1234455

Sinan Meydan;”Bursa’daki Osmanlı Kurucularının türbesinde zafer bizimdir manasında resim çektiren Düşman Birlikleri komutanı Yunanlı Tripukis,Ülke genelinde büyük endişe yarattı daha sonra Mustafa Kemal Paşa’nın zafere inancı,Türk halkının Gazi’ye inancı ve askeri dehasının neticesinde,Anadolu ihtilalinde düşman güçlerini denize döktüler,Komutanları Tripukis’i esir aldılar,Yunan Kralı’da kaçıp gitmeyip biraz daha kalsaydı onuda esir alacaktı zafere inanmış Mustafa Kemal’in askerleri”dedi.

    Osmanlı kaynaklarından tercüme ettiği belgelerden bir çok hazin olayı anlatan Meydan.”Mustafa Kemal’in askerleriyiz sözü kimseyi rahatsız etmemeli,Mustafa Kemal bir Halk çocuğuydu,askerleri de tıpkı onun gibi halk çocuklarıydı,hiç kimse bu sözü sündürerek başka taraflara çekmemeli”diyen yazar söyleşisinin sonunda,Mustafa Kemal’in Kurtuluş savaşında zafere ulaştıktan sonra cepheden Türk halkına söylediği tarihi mesajını okudu, sonra da kitaplarını imzaladı,Adana Halkına gösterdikleri ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. 1975 Artvin Şavşat doğumlu yazar bu güne kadar yirmi iki kitap yazıp yayınlattı,kendisiyle yapmış olduğumuz sohbet esnasında da 2023 yani Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılına yetiştireceği yine ses getirecek,yine tarihin gerçekleriyle,herkesi ters köşe yapacak bir çalışma üzerinde yoğunlaştığını belirtti.Adana’lı sanatçı ve Ahbap adında önce parti kuran daha sonrada iyilik ve hayır işlerine dönüşen insiyatif’inde Başkanı olan Haluk Levent’in de şarkıcılıkta tekrar çıkışını yakalatan“İzmir Marşı”adlı şarkısında ki efsanevi milli kurtuluş kahramanlarını adının tarihçi yazarın verdiğini öğreniyoruz(O şarkıyı herkesin diline pelesenk yapan bölümünü yani).

egitimis2-min    

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar eşi Nuray hanımla katıldığı söyleşi sonunda Tarihçi Sinan Meydan'a çiçek takdim ederek;"Şehrimize gelerek bizleri çok mutlu ettiniz teşekkürler"dedi.

akay-imza      

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'da eşi Nesrin hanımla katıldığı program sonunda Tarihçi Yazara Kitap imzalattırken:"Herkes Belediye Başkanı olabilir ama herkes Sanatçı olamaz",sözüyle de Sinan Meydan'ı onore etti.

Haber:İsmet Tanlı                                                                                   Fotolar:Abit Taşçılar

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et