Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1614
 • EURO
  20.7667
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 9 °C

Selin Sayek Böke uyardı: Stagflasyon kapıda

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke , ekonomideki kötü gidişata ilişkin kişisel Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu.

Böke, sürekli gelen zamlar, vergiler, azalan ücretler, artan hayat pahalılığı ve işsizliğin Türkiye ekonomisinin kötü gittiğine işaret ettiğini belirterek, stagflasyonun kapıda olduğunu dile getirdi.

TÜSİAD Başkanı Bilecik:

Psikolojik sınır bozuldu Türkiye ekonomisi için korkutan uyarı:

5. sırada Ekonomideki kötü gidişatın sorumlusunun "saray rejimi" olduğunu belirten Böke, bu gidişatı durdurmak için yeni bir siyaset anlayışına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Stagflasyon nedir?

Bir ekonomide durgunluk ve işsizlik yaşanırken enflasyonun artmasıdır. Stagflasyon kelimesi, durgun anlamına gelen "stagnant" ve enflasyon kelimelerinden türetilmiştir.

Bir ekonomide ekonomik büyümenin olmadığı, üretimin düştüğü, işsizlik oranının yüksek olduğu bir ortamda genel fiyat seviyesinin artıyor olması stagflasyon olarak tanımlanmaktadır. Görüldüğü üzere stagflasyon ortamı bir ekonomik çelişkiyi göstermektedir.

Genel olarak işsizlik ve enflasyon arasında ters bir ilişki bulunmaktadır, işsizlik yükseldiğinde enflasyonun düşmesi, işsizlik düştüğünde ise enflasyonun yükselmesi beklenmelidir (Bu ilişki Philips Eğrisi ile açıklanmaktadır). 1970'li yıllara kadar bu genel ilişki kabul edilmiş olsa da 1973 Petrol Krizi ile beraber işsizlik oranı artarken fiyatlar genel seviyesi de artmış, sonuç olarak her iki ekonomik olumsuzluğun beraber yaşanabileceği anlaşılmıştır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et