Menü
Sosyal Medya
Arama
6 Haziran 2023 - Salı
 • USD
  21.3015
 • EURO
  22.8043
 • Gram Altın
  1344.3096
 • Çeyrek Altın
  2231.5539
Adana 19 °C

Şarap İçmenin Adabı Olarak Bilinmesine Rağmen Aslında Pek Doğru Olmayan 15 Kural

05-sarap-hakkinda-esneyebilen-kurallar-uzerindeki-puana-gore-sarap-secmelisiniz

Balığın yanında sadece beyaz şarap içilir

Şarap içmenin, hakkında olumlu ya da olumsuz konuşmanın, çok fazla katı kuralı olduğu söylenir. Bu kurallar, bizi şarap içmekten uzaklaştırabilir. Ancak, katı kuralların çoğu, yumuşamaya ve esnemeye müsait. Kısaca, şarap şöyle içilir, böyle tadılır gibi birçok kurala mutlaka uymak zorunda değilsiniz.

İşte şarap hakkında sıklıkla söylenen ama aslında yapmasanız da keyfinizden pek bir şey kaybetmeyeceğiniz 15 kural.

1. Balığın yanında sadece beyaz şarap içilir Bazılarımız kırmızı, bazılarımız ise beyaz şarabı tercih eder. Ancak iş balık yemeğe geldiğinde, kırmızı şarap sevsek de balığın yanında beyaz şarap içilir kuralı, zihnimizin bir köşesinde yer ettiği için kırmızı siparişi vermekten çekinebiliriz. Şarap üreticisi ve eğitmeni Bénédicte Martre-Trocard, Condé Nast Traveler dergisine yaptığı açıklamada, bazı balıkların ve özellikle ton balığının kırmızı şarapla mükemmel gittiğini söylüyor. İşin uzmanı bu açıklamayı yapıyorsa, demek ki fazla kasmaya gerek yok. Eğer kırmızı seviyorsanız, söyleyin bir kırmızı ve keyfinize bakın.

2. Yemekte şampanya içemezsiniz Birçok kişi şampanyanın tek başına içilebileceğini, bir yemek yanında eşlik edemeyeceğini düşünür. Ancak, şampanyayı özel kutlamalarda yemekten önce ya da sonra içilen bir içki olarak düşünmek zorunda değilsiniz. Detroit’teki Wright Company’in eski içki direktörü Christian Stachel, Vogue dergisine yaptığı açıklamada, şampanyanın yağlı yemekler eşliğinde mükemmel gittiğini açıklıyor. Yani, sağlam bir ana yemek yerken şampanyadan uzak durmanıza gerek yok.

3. Çevirerek açılan metal kapaklı şaraplar kötüdür Marketlerdeki reyonlara baktığınızda giderek daha fazla çevirerek açılan metal kapaklı şarapların üretildiğini görürsünüz. ABD’de kadınlara yönelik yayın yapan PureWow web sitesine göre, metal kapaklılar, mantar kapaklı şaraplardan daha kalitesiz değil. Ayrıca, metal kapaklar, şarabı bozabilecek oksidasyonu önleyebilir ve pahalı mantar kapaklı şaraplardan daha çok dayanabilir. O yüzden, sırf kapağı metal diye o şaraba şans vermekten vazgeçmeyin.

4. Kırmızı şarabı soğutmamalısınız Bu da çok söylenir. Neymiş, kırmızı şarap illa soğutmadan, sıcak sıcak içilirmiş. Evet, birçok kişi buna inanır ama aslında bu çiğnenemez katı bir kural değil. Yemek dergisi Kitchn’a göre, şarapların saklandığı mahzenlerin sıcaklığı düşündüğünüzden daha soğuk. Bazı kırmızı şarapların, tadının daha iyi anlaşılması için belirli bir sıcaklıkta olması gerektiği doğru. Ancak, bu sizin şarabın tadını nasıl beğendiğinizle de ilişkili bir durum. Bu yüzden, kırmızı şarabı illa sıcak servis etmenize gerek yok. Soğuk içmeyi seviyorsanız, atın buzluğa.

5. Üzerinde yazan puana göre şarap seçmelisiniz Bazı şarap şişelerinde, içkinin eksperlerce verilen kalite puanını gösteren bazı rakamlar bulunur. Ancak yüksek puan alan illa çok lezzetli ve kaliteli olacak diye bir kural yok. Business Insider’a göre, bir şarap yüksek puan aldıysa, her şişesinin aynı lezzet ve kalitede olduğu anlamına gelmez. Ayrıca, eksperler şarabı sizin gibi satın alıp içmez. Kaliteyi ölçmek için farklı yöntemler vardır. Bu yüzden, yüksek puan alan her zaman sizin damak tadınıza uymayabilir. Tabii, tercih sizin. Dilerseniz, puanı yüksek şarapları tercih edebilirsiniz ama her zaman aldığınız yüksek puanlı şarabın en iyisi olmasını beklemeyin.

6. Rosé sadece sıcak havalarda içilir Rosé şarap, sadece havaların sıcak olduğu aylarda içilmeli diye bir inanış var. Profesyonel şarap eksperi Bryan Flewelling’in Food Network’e yaptığı açıklamaya göre, koyu rosé şaraplar soğuk havalarda kök sebzeler, makarnalar, güveçler ve tartlar ile çok iyi gidiyor. Koyu renk rosé şaraplar, açık renklilere göre daha asidik ve daha taneli. Bu da onların sıcak havalarda tercih edilen açık renkli şaraplara göre, daha kuvvetli bir içki olmasını sağlıyor.

7. Karafa sadece kırmızı şarap konur Şarabınızı döktüğünüz cam karafa sadece kırmızı şarap konulur sanıyorsanız bu da doğru değil. Şarap direktörü Victoria James’in Vogue dergisine verdiği demeçte, bazı beyaz şarap ve şampanyaların karafa konulabileceğini açıklıyor. Özellikle dolgun gövdeli beyaz şaraplar (özellikle meşe beyazı) karaf için oldukça uygun. James, dolgun gövdeli beyaz şarabın karaf içinde biraz ısınacağını, bunun da tüm karmaşık lezzetleri tatmayı kolaylaştıracağını açıklıyor. Eğer şarabı, doğrudan buzdolabından çıkarıp servis ederseniz, bu lezzetlerin bir kısmı maskelendiği için şarabın lezzetini tam olarak alamayabilirsiniz.

04-sarap-hakkinda-esneyebilen-kurallar-kirmizi-sarap-sogutulmaz

8. Yıllanmış şarap daha iyidir En yaygın olan inanışlardan biri, yıllarca bekletilmiş bir şarabın daha lezzetli olduğudur. Ancak, bu her zaman bekleyen şarabın, taze bir şaraptan daha lezzetli olacağı anlamına gelmez. Business Insider’a göre, birçok şarap yıllarca bekletilsin diye üretilmez. Eğer marketten, yıllanmaya uygun olmayan bir şarap aldıysanız, boşuna bekletip tadını bozmayın. Eşiniz veya dostlarınızla geçirdiğiniz bir akşam yemeğinde açın ve tadını çıkarın.

9. İçmeyeceğiniz bir şarapla asla yemek pişirmeyin Birçok kişi “içemeyeceğin bir şarapla asla yemek pişirme” der. Eksper Bryan Flewelling’in Food Network yaptığı açıklamaya göre bu doğru değil. Eğer aldığınız şarap belirli bir fiyattan pahalı ise yemek yaparak ziyan etmeyin. Açın ve keyfine varın. Yemekler için ucuz şarapları kullanabilirsiniz. Çünkü, yemek içine konulan şarap ısının etkisiyle özelliğini kaybediyor ve ucuz şaraplar da yemeğe yeterince tat verebiliyor.

10. Fiyat artıkça damak zevkinize daha uygun şarap içersiniz Restoranlarda daha fazla para ödediğinizde, her zaman damak tadınıza en uygun şarabı içemeyebilirsiniz. Bazı restoranlarda en yüksek puanı alan şaraplar, listedeki en ucuz ya da ikinci en ucuz seçenek olabiliyor. Bütçenize ve damak tadınıza göre en iyi şarabın hangisi olduğunu bilmek için biraz araştırma ve deneme yapabilirsiniz. Fiyat, bölge, çeşitlilik ve şarabın markasına göre karar vermek yerine, kendi zevkinizi keşfetmek için biraz çabalamalısınız.

11. Şarabı asla bardağın gövdesinden tutmayın Business Insider’a göre, bu kuralın arkasındaki temel inanış, ellerinizin sıcaklığının şarabı çok fazla sıcak tutacağı ve tadını bozacağı yönünde. Ancak, ellerinizin sıcaklığı, şarabın tadını bozmak için yeterli değil. Ayrıca bu, hiçbir zaman sapsız kadeh ile şarap içemeyeceğiniz anlamına geliyor. Aslında, sapı olmayan kadehlerle de keyifle şarap içebilirsiniz.

12. Sadece şişede alınmalı Eskiden “mutlaka şişede almalısın” derlerdi ama artık bu geçerli değil. Günümüzde kutuda, hatta musluğu olan kutular içinde iyi şaraplar satılıyor. Böylece tipik bir şişeden daha büyük ya da daha küçük miktarda şarap satın alabiliyorsunuz. Favori markalarınızdan bazıları da kutulanmış şarap satışı yapıyor olabilir. İlla şişe olsun diye ısrar etmenize gerek yok, beğendiğiniz bir şarapsa alın ve doya doya için.

13. Şaraba buz konmaz Şaraba buz konmaması kuralının ardındaki düşünce, buzun eriyerek şarabın tadını bozması. The Kitchn dergisine göre, şarabı buz dolabında ya da derin dondurucu da bir süre bekletmeden içmeniz gerekiyorsa, en kısa soğutma yöntemi içine buz atmak. Eğer siz buzlu içmeyi seviyorsanız, şaraba buz atılmaz kuralına uymanıza gerek yok. Sonuç olarak, her şey sizin neyi, ne şekilde içmeyi sevdiğinizle ilgili. Kendi kurallarınızı kendiniz koyun.

14. Övmek için mutlaka bilgi sahibi olmak gerek Bir şarabın kalitesini illa sadece eksperleri anlayabilir görüşünün aksine, sadece içmeyi sevdiğiniz ve tadını aldığınız için şarabın kalitesi hakkında konulabilirsiniz. Mutlaka, ansiklopedik bilgiye sahip olmak zorunda değilsiniz. Restoran değerlendirme sitesi Menuism’e göre, şarabın tüm farklı çeşitlerini, bölgelerini ve ilgili jargonları öğrenmek yerine, neyi sevip neyi sevmediğinizi bilmek daha önemli. Bu yüzden, içtiğinizde size keyif veren bir şarabı takdir etmekten çekinmenize gerek yok.

15. Doğru bardağı kullanmalısınız Farklı şarapların, farklı kadehlerle servis edildiğini fark etmiş olabilirsiniz. Bunlar restoranlar için gösterişli ve harika olsa da ev kullanımında şaraba göre kadeh seçmenize gerek yok. Ayrıca, farklı türde şaraplar için, farklı türde kadehleri evinizde saklamak isterseniz hem yer olarak hem de bulaşık olarak sıkıntı çekebilirsiniz. Favoriniz, şekilli bir cam kadeh ise, her türlü şarabı aynı kadehte içebilirsiniz. Ya da bir meyve suyu bardağında içmek istiyorsanız, doldurun ve için. Başkalarının ne düşündüğü değil, sizin nasıl keyif aldığınız önemli.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam