Menü
Sosyal Medya
Arama
10 Temmuz 2020 - Cuma
 • USD
  6.8670
 • EURO
  7.7655
 • Gram Altın
  399.1147
 • Çeyrek Altın
  644.5702
Adana 33 °C

Psikolog Onur Bal Yazdı:''Her mutsuzluk depresyon değildir. ''

                  Her mutsuzluk depresyon değildir.

         Psikolog Onur Bal, her mutsuzluğa depresyon denilmemesi gerektiğini belirtti.

     Bal, “Depresyon; tansiyon, şeker gibi ciddiye alınması gereken; dünyada 350 milyon kişinin mücadele ettiği bir rahatsızlıktır. Görüyoruz ki ciddiye alınmadığı takdirde kişinin yaşam kalitesinde düşüşe sebebiyet vermektedir.

     Gelin görün ki depresyon günlük kullanım diline o kadar oturmuş bir kelime ki sanırsınız herkes depresyonda. Söylenenleri dinlersek, çevremizde depresyonda olmayan tek bir kişi bile yok.

     Bilimsel olarak yaklaştığımızda durum bundan farklı, bireyin depresyonda olması için çeşitli kriterleri karşılaması gerekiyor. Bu kriterlere internet sayfalarından ulaşılabildiği gibi, çeşitli testlerle de depresyon seviyenizin ne düzeyde olduğunu görebiliyorsunuz.

     Ancak sorun burada başlıyor; bunlar birçok kez bize sağlıklı sonuç vermediği gibi birçok zaman yanlış yönlendirebiliyor.” dedi.

         İnternetin tanı koymanın yeterli olmadığını ifade eden Psikolog Onur Bal, şöyle konuştu:

     “Uzmanlar bu tanıları koyarken kişinin, depresyon ölçeklerinin sonucunda, seans esnasındaki gözlemlerini ve kişinin yaşam öyküsünü de göz önünde bulundurarak sonuca ulaşıyorlar. Özet olarak bir kişinin depresyonda olduğunu söyleyebilmemiz için ciddi bir seans sürecinden geçmesi gerekiyor. Günlük hayatta karşılaştığımız çeşitli kayıplar, yaslar, üzüntüler, mutsuzluklar kısa süreli de olsa depresif hissetmemize sebep olabiliyor. Ancak bunların kısa süreli veya anlık olması bizim depresyonda olduğumuz anlamına gelmez. Kişi depresyondadır diyebilmemiz için depresyon kriterlerini taşıyor olması şarttır.”

      “Sizin veya sevdiğiniz birinin depresyonda olduğunu düşündüğünüz bir nokta oldu mu? Depresyon tedavisi almanız gerektiğini hissettiniz mi? Depresyon kişinin günlük hayatında bozulmalara sebep olabileceği gibi, çevresinin de yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Eğer sevdiklerinizde, çevrenizde veya kendinizde depresyon belirtilerinin olduğunu düşünüyorsanız; uzman desteği almak çok iyi gelecektir. Kaliteli bir ömür geçirmeniz için sizin ve sevdiklerinizin her zaman yanındayız.”

Adana Psikolog Onur Bal

www.acilpsikolog.com

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et