Menü
Sosyal Medya
Arama
10 Aralık 2022 - Cumartesi
 • USD
  18.6524
 • EURO
  19.6444
 • Gram Altın
  1077.9648
 • Çeyrek Altın
  1740.9132
Adana 10 °C

Prof. Dr. Uzunoğlu: “Kurtuluşumuz üretimde”

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, Türkiye’nin borç alan ülke olmaktan çıkıp, üretimde söz sahibi olması gerektiğini belirterek, “Ekonomik kurtuluşumuz üretimde. Bunun için yüksek teknolojiye sahip, katma değeri yüksek ürünler üretmeli, dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız” dedi.
Çukurova Genç İşadamları Derneği (Çukurova GİAD) Akademi (Management Business Academy-MBA) programı kapsamında Adana’ya gelen Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu, dernek binasında akademi öğrencileriyle buluştu.
“Ekonomiyi Anlamak” konulu derste, ekonomiyi tarihsel süreç içerisinde anlatan Prof. Dr. Uzunoğlu, bazı Avrupa ülkelerinde ekonomik kazanımların paylaşılmasıyla refah düzeyinin arttığını ifade ederek, “Üretimle elde edilen zenginliğin eşit paylaşılmaması krizi doğuruyor. Zenginliği paylaşırken sorun yaşamazsınız. Bir şekilde anlaşırsınız, ama, az bir şeyi paylaşırken kavga çıkar. Kavga olmaması için de az olan şeyi artırmak, ihtiyacımız olanı üretmek ve paylaşmak gerekir” diye konuştu.
Yaşamda sağlık, refah düzeyi yüksek ekonomi ve kaliteli yönetimin insanların beklentileri arasında önemli tuttuğuna işaret eden Uzunoğlu, şunları söyledi:
“İnsanlara bu 3 şeyi sağlayın hiçbir problem kalmaz. Bazı Avrupa ülkelerine bakın. Sistemi çok iyi kurmuşlar. Siyaset kamu düzeninin dışında kalmış. Hakim olan kamu düzeni. Borç önemli bir kavramdır ve asla iyi bir şey değildir. Borç alan emir alır. Sizin ne yapmanız gerektiği konusunda çizgi çizerler. Türkiye’nin dış borcu var. Türkiye’deki bankalardan kullanılan kredi miktarı da çok yüksek. Kendi bankalarımızdan kullandığımız kredilerin yüzde 33’ü yabancı para cinsinden, yüzde 67’si de TL cinsinden kullandırılmış krediler. Kredi kullanmakta sorun yok, tabi ki kullanacağız. Ancak, bu kredilerin kullanıcılar tarafından doğru yatırıma yönlendirilmesi gerekir. Eğer borç almışsanız bunu ödemek için üretim, Ar-Ge yapmanız, teknolojinizi iyileştirmeniz, katma değerinizi, karlılığınızı yükseltecek ürünler üretmeniz ve bu ürünleri satmanız lazım ki borcunuzu ödeyesiniz. Prag 1600 yılında yapılmış şehir planı ile yönetiliyor. Biz güvenli siteler kurduk, eve, taşa toprağa, otomobillere para yatırdık, ama, yatırımı unuttuk. Cinerler’in kurduğu Soda Fabrikası, Tüpraş’ın, Petkim’in yaptığı yatırımlar gibi bizi milyarlarca dolar ithalattan kurtaracak, dışa bağımlılığı kıracak stratejik yatırımlara ihtiyacımız var. Sürekli dışarıdan ürün satın alıp, satmakla borçları ödeyemeyiz. Bizim öncelikle sermaye üretmemiz, döviz elde etmemiz, üretim yapmamız lazım. Bir ülkenin borçlarını çevirecek, borçlarını ödeyecek üretim yapısı olmalıdır. Yüksek katma değerli, yüksek teknoloji ürün üretmemiz lazım.”

Tüketim ve tasarruf
Ekonomide tasarrufun önemine de değinen Uzunoğlu, “Tasarruf her şeydir. Tasarrufu hallederseniz her şeyi çözersiniz. Ama bizim kafamızdaki şey tüketim. Devlet açık vermeyecek, ayağını yorganına göre uzatacak, insanlar da tasarruf edecek. Devlet ve millet olarak yapacağımız tasarruflarla açığımız da düşecek. Biz geçmişte çok daha tasarruflu bir toplumduk. Günümüzde ise bilinçsizce alışveriş yapıyor, sürekli tüketiyoruz. Eşya tutkunluğundan ve gösterişten kaçmalıyız. Bütçemizin bilinçli ve tasarruflu düzenlenmesi şart” şeklinde konuştu.
Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’na aktardığı bilgiler nedeniyle teşekkür etti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et