Menü
Sosyal Medya
Arama
1 Nisan 2023 - Cumartesi
 • USD
  19.1995
 • EURO
  20.8102
 • Gram Altın
  1215.9889
 • Çeyrek Altın
  2018.5416
Adana 18 °C

Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Prenses Diana nasıl öldü? Prenses Diana kimdir?

Prens Charles ile evlenerek dünya çapında ünlenen Prenses Diana İngiltere'nin en ünlü isimlerinden biridir.

Doğuştan aristokrat olan Prenses Diana'nın hayatı kadar ölümü de oldukça konuşulmuştur. Şüpheli ölümünün ardından hayatı filme alınmıştır.

Peki Prenses Diana kimdir? Prenses Diana'nın hayatının perde arkasında neler var?

Prenses Diana nasıl ölmüştür...

Prens Charles ile evlenerek dünya çapında ünlenen Prenses Diana İngiltere'nin en ünlü isimlerinden biridir. Doğuştan aristokrat olan Prenses Diana'nın hayatı kadar ölümü de oldukça konuşulmuştur.

Şüpheli ölümünün ardından hayatı filme alınmıştır.

Peki Prenses Diana kimdir? Prenses Diana'nın hayatının perde arkasında neler var?

Prenses Diana nasıl ölmüştür...

images_22

Diana, Galler Prensesi (Diana Frances;Kızlık adı Spencer ailesinden; d. 1 Temmuz 1961 - ö. 31 Ağustos 1997) Galler Prensi Charles'in ilk eşidir...

Prenses Diananın hayatının perde arkası!

Prenses Diana nasıl öldü?

PRENSES DIANA KİMDİR?

Diana Frances Spencer, 1 Temmuz 1961 tarihinde İngiliz aristokrasisi içinde doğdu. Edward John Spencer'in en küçük kızıydı. . Prenses Diananın hayatının perde arkası! 

Annesi Frances, babasının ilk eşiydi. İngiltere, Norfolk'ta, Sandringham Park House'da doğdu.

Percy Herbert (kilise rektörü ve Norwich ve Blackburn eski piskoposu) tarafından St.Mary Magdalene kilisesinde vaftiz edildi. Eşinden boşanan Frances Spencer, Diana'yı ve bir kardeşini de alarak Londra'da Knightsbridge'deki bir apartman dairesine taşındı..

 Aynı yılın noelinde babalarını görmeye giden Spencer kardeşleri, Edward John Spencer annelerinin yanına göndermeme kararı aldı. Frances Spencer dava açsa da eski eşinin nüfuzu nedeniyle çocukları geri alamadı..

KRALİYET MİRASI

Diana, kökeni Stuart'lardan gelen aristokrat bir aileye mensuptu.Anne tarafında İrlandalı, İskoçyalı, İngiliz ve Amerikan atalarına sahipti.

Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Prenses Diana nasıl öldü? Büyük ninesi New York'lu zengin bir mirasyedi olan Frances Work'tu. (d. 27 Ekim 1857 - ö. 26 Ocak 1947).

Baba tarafından Diana, evlilik dışı dört oğlu yoluyla 2. Charles'ın soyundan geliyordu. Bu dört kişi:

HENRY FITZREY, BARBARA VILLIERS'İN OĞLU

Charles Lennox, Louise de Kérouaille'in oğlu. Charles Beouclerk, Nell Gwyn'in oğlu .  James Crofts-Scott, meşhur bir ayaklanmanın lideri, Lucy Walter'in oğlu. Diana'nın dikkate değer ataları 1. Robert (the Bruce) ve Anne; Mary Boleyn, Catherine Grey, Maria de Salina, John Egerton ve James Stanley'dir.

Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Prenses Diana nasıl öldü? Spencer'ler yüzyıllardır kraliyet ailesi ile yakın ilişki içinde olmuşlardır. Diana'nın anne tarafından büyük annesi, Ruth Fermoy, (d. 2 Ekim 1908 - ö. 6 Haziran 1993 ) uzun süre arkadaşı ve yardımcısıydı.  Aktör Oliver Platt ikinci kuzenidir.

Diana ayrıca favori aktrislerinden biri olan Audrey Hepburn'ün kuzenidir. Diğer dikkate değer kuzenleri Humphrey Bogart ve III. Rainier'dır...

ÖLÜMÜ VE CENAZESİ

1997 yılında Dodi Al Fayed'le birkaç tatile çıktı. Ağustos ayında Akdeniz'de Dodi'nin 'Jonikal' yatında kaldı.

Çok paparazzi kovaladığı için Diana ve Dodi Paris'e dönmeye karar verdi. Dodi'nin babasının otelinde kalmak istediler.  31 Ağustos sabah saat on iki buçukta Dodi'nin apartmanına gitmek için otelden çıktılar.

Otelin arkasından çıktılar fakat paparazzi onları bekliyordu. Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Prenses Diana nasıl öldü? Giderken şoför (Henri Paul) yolu şaşırdı ve karanlık bir tünelde kaza yaptı. Henri Paul ve Dodi al Fayed olay yerinde hayatını kaybetti.

Paparazziler fotoğrafları çekerken ambulans geliyordu. 2 saat boyunca doktorlar Diana'nın hayatını kurtarmaya çalıştı. Saat dörtte Prenses Diana yaşamını yitirdi. Sadece Diana'nın koruma görevlisi, Trevor Rees-Jones hayatta kaldı. Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Prenses Diana nasıl öldü? Haberi duyduğunda Prens Charles, Earl Spencer ve Diana'nın kız kardeşleri İngiltere'den hemen Diana'nın yanına gitti.

O sabah da Diana'nın cenazesi İngiltere'ye döndü.

6 gün resmi yas ilan edildi ve 6 Eylül 1997`de yapılan görkemli bir veda töreniyle Diana toprağa defnedildi.

Ayrıca öldüğünde sarayın önüne yüzbinlerce not ve çiçek bırakıldı. 

 Prens Harry bir not yazdı: "Mommy"(anneciğim) ve tabutuna bıraktı.

2.5 milyar kişi Diana'nın cenazesini izledi.

İngiltere'de bütün kanallar cenazesini gösterdi. Prenses Diana'nın hayatının perde arkası! Bazı söylentilere göre Prenses Diana'nın ölümünün bir suikast olduğu düşünülmektedir.

Ama bunu kanıtlayan bir delil ortaya çıkmamıştır.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et