Menü
Sosyal Medya
Arama
10 Temmuz 2020 - Cuma
 • USD
  6.8663
 • EURO
  7.7629
 • Gram Altın
  399.2959
 • Çeyrek Altın
  644.8629
Adana 33 °C

‘Nefes al, nefes ver’/ Dünya Astım Günü

                   “Astımınızla sağlıklı yaşayabilirsiniz” sloganıyla, 7 Mayıs Dünya Astım Günü’nde çeşitli etkinlikler düzenlenecek

            ‘Nefes al, nefes ver’ Teknolojik gelişmelere paralel olarak; küresel ısınmayla birlikte dünyada Astım daha da yaygınlaştı. Yapılan araştırmalarda yaklaşık 300 milyon astım hastası olduğu ifade ediliyor. Ani kasılma, nefes alamama ve sonunda ölümle sonuçlanan Allerji, Astım, Koah gibi kronik hava yolu hastalıkları ile ilgili toplumda farkındalık yaratmak için her yıl Mayıs ayının ilk Salı günü, Dünya Astım Günü olarak kabul edilmiştir. Alerji İmmünoloji Derneği Adana Bölge Temsilcisi ve Ç.Ü. Çocuk Alerji İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Derya Altıntaş, Kronik Hava Yolu Hastalıkları Önleme ve Kontrol Programı (GARD) çerçevesinde, tüm hekimleri, kamu yetkililerini, sivil toplum kuruluşlarını (STK), yerel ve yaygın medyayı birlikte çalışmaya ve astım konusunda farkındalık yaratmaya davet etti.

           Prof.Dr.Derya Altıntaş, GARD Türkiye kapsamında, T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile Dünya Astım Günü etkinlikleri çerçevesinde, ülkemizde 2019 yılında da toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlendiğini, “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz” teması ile bu yıl 7 Mayıs 2019 tarihinde ülkemizde de çeşitli etkinlikler yapılacağını söyledi. ETKİNLİKLER Astım/ Oniki Çalışma Grubu ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği tarafından hazırlanan Dünya Astım Günü etkinlikleri kapsamında “Nefes al, nefes ver” sloganıyla, 7 Mayıs Salı günü saat 10.00’da fidan dikme, saat 11.00’de de Çocuk Köyü Konferans Salonu’nda Prof.Dr.Derya Ufuk Altıntaş’ın konuşmacı olduğu bir panel düzenlendi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et