Menü
Sosyal Medya
Arama
27 Ocak 2023 - Cuma
 • USD
  18.8390
 • EURO
  20.5129
 • Gram Altın
  1166.8771
 • Çeyrek Altın
  1885.6328
Adana 16 °C

Mersin’den Diyarbakır’a eğitim köprüsü

Mersin Büyükşehir Belediyesi, daha kendi ilçelerine bile gidemeyen Diyarbakırlı çocukların Mersin’i tanıma hayalini gerçeğe dönüştürdü. Başkan Burhanettin Kocamaz’ın talimatıyla portakal, mandalina, cezerye ve eğitici kitaplarla kırtasiye malzemesi gönderen Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakırlı çocukların gözlerindeki mutluluğa ortak oldu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Kocamaz, Mersin’e 561 kilometre uzakta Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Dilekpınar Mahallesi’nde eğitim gören çocukların hayallerini gerçekleştirdi. Dilekpınar Canaydın İlkokulu öğretmenlerinden gelen Mersin’i tanıtma talebine olumlu yanıt veren Kocamaz, koliler dolusu kırtasiye malzemesi, portakallar, mandalinalar, limon, cezerye ve eğitici kitaplardan oluşan hediye paketlerini Diyarbakırlı çocukların okullarına gönderdi. Kendilerine gönderilen hediyelerle mutlulukları gözlerinden okunan çocuklar, Büyükşehir Belediyesi ekiplerini ellerindeki ’Hoşgeldiniz’ pankartları ile karşılarken, kendilerine uzanan bu yardım elinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yazdıkları mektupları gönderdi.
“Cezeryenin ne olduğunu bilmeyen çocuklar”
Diyarbakır Çermik İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a desteklerinden dolayı teşekkür ederken, hizmet ettiği amacın kutsallığına işaret etti. Bozdoğan, “Burası Dilekpınar Köyü İlkokulu. Çermik ilçemize 47 kilometre uzaklıkta, ilçemizin en uzak okulu. Uzak olması hasebiyle de burada yaşayan ailelerimizin sosyo-ekonomik durumları da oldukça düşük. Buradaki öğretmenlerimizin en önemli amaçlarından biri de buradaki olumsuzlukları en aza indirmek. Bu yüzden de bir çalışma başlatmışlar. Ülkemizin birbirinden güzel şehirlerini çocuklara anlatmak istemişler ve bu konuda da Mersin’i seçmişler. Çocuklarımızın Mersin’i tanıyabilmesi için de Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bir çağrıda bulunmuşlar. Bu çağrımıza da yanıtsız kalmayan, kendisi de bir eğitimci olan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz olumlu yanıt vererek hepimizi çok mutlu etti. Kendisine böyle anlamlı bir amaca hizmet ettiği için teşekkür ederiz. Mersin’e gitmeyen, daha hayatında cezeryenin ne olduğunu bilmeyen çocuklar bunlar. Bu çocukların çoğu daha ilçemizi, Diyarbakır’ı bile görmemiş. Bu yüzden buradan başkanımıza tekrar sesleniyoruz, eğer imkanları müsaitse, çocuklarımızı Mersin’e götürmek ve çok daha güzel tanıtmak istiyoruz" dedi.
“Büyük bir olaydı bizim için”
Başkan Kocamaz ile irtibata geçerek çocukların Mersin’i tanımasına vesile olan Dilekpınar İlkokulu Ana Sınıfı Öğretmeni Tuğçe Baytatlı, “Ben çocukların özellikle benim geldiğim yerlerin güzelliklerini tanımasını istedim. Bu çocuklar daha Çermik’e, Diyarbakır’a bile gidemezken istedim ki Mersin’i sadece ismiyle tanımasınlar. Portakalını, mandalinasını, cezeryesini, Mersin’de neler olduğunu tanısınlar, denizi görsünler istedim. Bu amaç doğrultusunda da Başkan Kocamaz’a sosyal medya hesabı üzerinden mesaj attım. Kendisi de 1 saatten az bir sürede geri dönüş sağladı. Talebime olumlu yanıt veren Başkanımız, 1 hafta içerisinde de talebimizi yerine getirdi ve projem kısa sürede gerçekleşmiş oldu. Bu çocuklar denize hasret. Denizin ne olduğunu, rengini, nasıl bir şey olduğunu bile bilmiyorlar. Ama sağ olsun Başkanımız birçok harita, görsel materyaller, kitaplar, broşürler de göndermiş. Çocuklarımıza ayrıca kırtasiye malzemeleri de göndermiş ki, bu malzemeler çocukların hayatı boyunca görmediği güzellik ve kalitede. Çocuklarımız şu anda kendilerine gönderilen Mersin’in lezzetlerini tatma imkanı ile gönderilen malzemelerle mutluluk içinde resimler yapıyorlar. Çocukların gözlerindeki şu mutluluğu kendisinin de görmesini çok isterdim. Bu çocuklar Çermik’e bile gidemezken, Mersin’i ayaklarına getirmek büyük bir olaydı bizim için” diye konuştu.
“Bu çocuklar bizim çocuklarımız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da Diyarbakır’ın Çermik ilçesi Dilekpınar Mahallesi’nde eğitim gören çocukların kendisine yazmış olduğu mektubu ve hediyeleri aldıktan sonra, “Öncelikle hem çocuklarımıza hem de öğretmenlerine teşekkür ediyorum. Oradan öğrencilerin ihtiyaç duyduğu konularda talepler gelmişti. Biz de onlara Büyükşehir Belediyesi’nin hediyesi olarak bunları göndermiştik. Çocuklar da gönderdiğimiz hediyelere karşılık olarak bu güzel jesti yapmışlar. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Ülkeyi gelecekte emanet edeceğimiz çocuklar. Bunlara hep birlikte sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Çünkü ülkenin geleceği gençlerde ve çocuklarda” ifadelerini kullandı.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et