Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2020 - Perşembe
 • USD
  6.7679
 • EURO
  7.5856
 • Gram Altın
  372.0265
 • Çeyrek Altın
  600.8228
Adana 25 °C

Merdan Yanardağ’ın Köln'deki Konferansına İlgi Büyüktü

      Almanya Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti (KRV) CHP Birlikleri Köln Temsilciliğinin organize ettiği,Tele 1 Televizyonu ve ABC Gazete Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Merdan Yanardağ, Köln Ezgi Center’ de ‘Cumhuriyet ve Demokrasi’ konulu bir konferans gerçekleştirildi.

koln1    

     Köln CHP'den Yaşar Yorulmaz’ın başarılı bir şekilde sunduğu, katılımın son derece yoğun olduğu, beşyüz'ün üzerinde insanın katıldığı Konferans ;Cumhuriyet ve demokrasi şehitlerini anan bir dakikalık saygı duruşu ve birlikte söylenen İstiklal Marşıyla başladı.

     Konferansın açılış konuşmasını yapan KRV CHP Birlikleri Başkanı İbrahim Vural katılımcıları selamladı ve Cumhuriyetin değerlerine dikkat çekti.

     Vural ‘’Cumhuriyet rejiminin temelinde , demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti vardır. Cumhuriyet Millet egemenliğine dayanır.Şu an Cumhuriyet tehlikededir ve bunun için Cumhuriyet düşmanlarına karşı ortak mücadelemiz şarttır ‘’ dedi.

koln4  

     Sanatçılar Muzaffer Türenç ile Gani Canseverin küçük dinletileri ile devam eden Konferans,Konuk,Ana Konuşmacı Merdan Yanardağ’ın yaklaşık iki saat süren konuşmasıyla devam etti.

koln3  

     Konferansta konuşmasının selamlama bölümüne ‘’ Bizler evladı Kerbelanın çocukları, Denizlerin, Mahirlerin, İboların yoldaşlarıyız diyerek başlayan Yanardağ, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında , Sovyetlerin önemli yardımlarını anlatmasının yanısıra , cumhuriyet dönemine kadar olan tarihi-yakın tarihin gerçekliklerini, bağlantılarını ve olayların arka planınada değinerek Cumhuriyetin kuruluş yıllarına tarihe bir yolculuk yaptı. Cumhuriyete ihanet edilmiştir Daha sonra ise Yanardağ kronolojik olarak cumhuriyete ihanet edenleri ve cumhuriyete darbe vuran tarihi olayları, seküler, laik aydınlara yapılan suikastları, muhalif gruplara , inançlara, Alevilere yapılan katliamlara dikkat çekti. Merdan Yanardağ, Atatürk ve arkadaşlarının Cumhuriyet sayesinde Türkiyede çığır açan Reformları hayata geçirdiğini, kurulan çok önemli fabrikalarla önemli bir iktisadi düzeye en hızlı biçimde ulaşıldığını, Türkiye’deki okur yazar oranının arttığını , bu gelişmenin o zamanlar bir çok Ortadoğu ülkesine, Pakistana, Afganistan’ a ilham kaynağı olduğunu, Türkiyenin iyi şeyler yaptığını vurguladı.’’

     Yanardağ, ‘’İhanete uğramış Cumhuriyet dünyada yarım kalmış en kansız bir devrimdir. Cumhuriyet idareyi halifeden, sultandan alıp halka vermektir‘’dedi. Umut Krizi var Yanardağ Köln Konferansındaki konuşmasının sonlarında ‘’Cumhuriyette kırılma noktası Nato’ ya girişle başlar. Cumhuriyete ilk ihaneti TSK yapmıştır. 1961 son direnme refleksidir. 27 Mayıs anayasası en demokratik anayasaydı. Polislere, öğretmenlere sendika hakkı verdi.’’ 

     AKP nin bir Amerikan Projesi olduğunu ve şu anda hayli yıprandığını belirten Yanardağ bu partinin iktidardaki günlerinin sayılı olduğunu ve şu anki umut krizinin aşılması, muhalefetin daha etkin ve cesur politikalarıyla ‘’Türkiye’ de solun ve sosyalistlerinde katkılarıyla Cumhuriyeti daha sağlam temellerle inşa edeceğiz ‘’dedi.

koln5

     CHP KRV Genel Sekreteri Cemalettin Özer’ in öncülüğünde Tele 1 TV kanalına bağışında toplandığı Konferansta soru-cevap bölümüde yapıldı. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Yanardağ Konferans bitiminde kitaplarını imzaladı ve salonun yarısına yakın izleyiciyle hatıra fotoğrafları çektirdi. Konferans bitiminde ise seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.

koln2    

Mehmet Tanlı / Köln-Almanya

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et