Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2020 - Perşembe
 • USD
  6.7583
 • EURO
  7.5800
 • Gram Altın
  370.3515
 • Çeyrek Altın
  598.1177
Adana 17 °C

Koronavirüs ihtiyaç kredilerinde %50, taşıt kredilerinde %15 talep artışına neden oldu

          Koronavirüs sebebiyle ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları azaltabilmek amacıyla finans sektörü yeni önlemler almaya devam ediyor.

Topyekün mücadele kapsamında bankalar da kredi borçlarında erteleme, ödemesiz dönem, yapılandırma ve ek kredi limitleri de dahil olmak üzere birçok destek paketini devreye aldı. Bu dönemde Google üzerinden “kredi erteleme” aramaları 100 kat artış göstererek vatandaşların eğilimini ortaya koydu. Online kredi karşılaştırma platformu Hesapkurdu.com da koronavirüsün kredi piyasalarına ilk etkilerini analiz etti.

İncelemeye göre, Mart ayının ilk haftasına (2-8 Mart) göre, geçtiğimiz hafta (23-29 Mart) online kredi başvurularında dikkat çekici değişimler yaşandı. İhtiyaç kredilerinde %50, taşıt kredisi başvurularında %15 artış yaşanırken konut kredilerinde ise başvurular %30 düştü. Kredi borç erteleme kararı ihtiyaç kredisine talebi artırdı Borç erteleme kararlarının ardından endişelerin aratarak devam ettiği piyasalarda vatandaşlar olası senaryolara karşı ihtiyaç kredilerine yöneldi. Mart ayının ilk haftasına göre online ihtiyaç kredisi başvuruları %50 arttı. İhtiyaç kredilerinde bu hafta itibarıyla faiz oranları %0,99 ile %1,79 arasında dalgalanırken, ortalama faiz oranı ise %1,39 seviyesinde. Konut alımı için açıklanan destek piyasayı hareketlendirmedi Salgına karşı açıklanan ilk destek paketinde 500 bin liranın altındaki konutlar için kredilendirilebilir miktar %80’den %90’a çıkarılarak asgari peşinat %10’a düşürülmüştü.

Bu kararın özellikle konut kredisi tarafında bir hareketliliğe yol açmadığı görülüyor. Hesapkurdu.com'un analizine göre geçtiğimiz hafta konut kredisi başvuru oranları %30 düşüş gösterdi. Salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler özellikle kişisel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih ediyor. Sosyal izolasyon hassasiyeti çocuklu ailelerde öne çıkarken, özel araçla seyahat beklentisi ekonominin genel anlamda duraksamasına rağmen taşıt kredisi başvurularını %15 artırdı. Hesapkurdu.com Hakkında 2010 yılında kurulan Hesapkurdu.com, kredi ve sigorta ürünlerini karşılaştırma ve başvuru imkanı sunan ücretsiz bir web sitesi ve mobil uygulamadır.

Kullanıcıların tek bir platformdan banka ve sigorta şirketlerinin en güncel ve avantajlı ürünlerine kolaylıkla ulaşmasına ve doğru finansal kararlar vermesine yardımcı oluyor. Türk girişimciler tarafından kurulan Hesapkurdu.com, ilk olarak İtalya’nın lider finansal karşılaştırma platformu MutuiOnline’ın kurucu ekibinden, daha sonra ise 18 ülkede 17 milyon müşteriye hizmet veren Hollanda merkezli NN Group’dan yatırım aldı. Hesapkurdu.com, TOBB tarafından 2011-2013 yılları arasında Türkiye’nin en hızlı büyüyen 7. şirketi seçildi; Deloitte tarafından ise 2013-2016 yılları arasında ülkemizin en hızlı büyüyen ilk 50 teknoloji şirketi arasında gösterildi. 2019’un Mart ayında ise dünyanın en büyük karşılaştırma platformlarına sahip şirketlerinden olan BHL’nin (Budget Holdings Limited) Türkiye’de faaliyet gösteren online sigorta satış şirketi Koalay.com ile Hesapkurdu.com aynı çatı altında birleşti. Birleşmeyle birlikte 40 banka ve sigorta şirketi, her ay yaklaşık 4 milyon kullanıcıya hizmet vermek üzere aynı altyapıda buluşuyor.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et