Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1545
 • EURO
  20.7569
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 9 °C

Kargıpınarı atıksu arıtma tesisi tamamlandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Mersin’in daha temiz sahillere kavuşabilmesi için başlattığı çalışmalar kapsamında Kargıpınarı Mahallesi mevcut atıksu arıtma tesisi rehabilitasyonu ve kapasite artırımı çalışmalarını tamamladı.
Yaklaşık 3 milyon 980 bin liraya mal olan mevcut atıksu arıtma tesisi rehabilitasyonu ve kapasite artırma çalışması, dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan proses, makine ve ekipman teçhizatına sahip modern bir anlayışla hayata geçirildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, rehabilite edilerek kapasitesi artırılan atıksu arıtma tesisi sayesinde Erdemli’nin Türkiye’nin en önemli çevre dostu ilçelerinden biri olacağını ifade etti. Kocamaz, “Atıksu arıtma tesisinin mevcut kapasitesi yetmediği için kapasite artırımına gidilerek arıtma tesisinin bin 800 metre küp gün olan kapasitesi üç katına çıkarılarak, 6 bin metre küp gün olacak şekilde arttırıldı. Mevcut terfi merkezi ekipmanları revizesi, ön arıtma, kum tutucu üniteleri ve kesikli biyolojik reaktör sistemi ile biyolojik arıtma tesisi inşaatı çalışmalarını tamamladık” dedi.
Evsel atıksuların Avrupa Birliği Şehir Atıksuyu Direktifi, Türk Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’nde belirtilen şartlara uygun olarak dereye deşarj edilmesini amaçladıklarının altını çizen Kocamaz, “Erdemli ilçesi Kargıpınarı Mahallesi’ndeki mevcut atıksu arıtma tesisi, 28 bin kişilik nüfusa hizmet edebilecek şekilde dizayn ve rehabilite edilmiştir. Tesisimizle birlikte şehrimizin ve ilçemizin çevre korunmasına önemli derecede katkı sağlanacaktır. Günlük 6 bin metreküp arıtma kapasitesine sahip olan tesisimiz ile Kargıpınarı Mahallesi’nin atıksu problemi çözüme kavuşturulmuştur" şeklindek noşutu.
Kocamaz, ayrıca projenin bütün etaplarında gece, gündüz demeden çalışan ve çaba harcayan MESKİ ekiplerine ve yüklenici firmaya teşekkür etti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et