Menü
Sosyal Medya
Arama
1 Nisan 2023 - Cumartesi
 • USD
  19.1995
 • EURO
  20.8102
 • Gram Altın
  1215.9889
 • Çeyrek Altın
  2018.5416
Adana 16 °C

Karatay konuştu: İlaç alacağınıza onu yiyin

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, "Türkiye'de 'Sende osteoporoz var' diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi.

İşte efendim bu peynir (Ezine peyniri) hepsinin yerine geçer. Hanımlara da Beylere de kemik erimesini önlemek için bol bol yiyin diyorum." dedi.

Prof. Dr. Karatay, yaptığı konuşmada, Ezine peynirinin "şirden maya" ile yapılan en sağlıklı beyaz peynir olduğunu belirtri ve tam yağlı Ezine peynirinin, kaya tuzuyla yapıldığını ve mayalanmasının doğal olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Karatay kibrit kutusu sözüne savaş açtığını belirterek şunları söyledi: "Peyniri istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

Ben avuç içi kadar diyorum. Niçin avucunuz içi kadar diyorum?

Çünkü kibrit kutusuna savaş açmış insanım. 'Kibrit kutusu kadar peynir yiyin' demekten Türkiye'yi, Türk insanını besinsiz bıraktılar. Onu söylüyorum. Onun için tam yağlı çok önemli.

Çünkü tam yağlı demek, koyun ve keçi sütünden yapılıyor." Peynirin de hayvansal yağ içerdiğini belirten Karatay, " İşlenmemiş olduğu zaman o yağda da 30 türlü yağ bulunur. Hayvansal yağın içinde de Omega-3, Omega-6, Omega-9 vardır. Bir hayvansal yağın içinde sayamadığımız kadar 30 türlü yağ çeşidi vardır." diye konuştu. 

Prof. Dr. Karatay, peynir yiyen ülkede kemik erimesinin olmayacağını vurgulayarak, şunları söyledi: "Türkiye'de 'Sende osteoporoz var' diye senelerce hanımlara hormonlar, ilaçlar verildi.

İşte efendim bu peynir hepsinin yerine geçer. Hanımlara da Beylere de kemik erimesini önlemek için bol bol yiyin diyorum. Kemik erimesini, diz ve eklem ağrılarını önlemek için bol bol peynir yiyin.

Peynir aynı zamanda bağışıklık sistemini, hazmı güçlendirir. Eğer bir hazımsızlığınız varsa ilaç alacağınıza iki dilim Ezine peyniri yiyin hemen şişkinliğiniz geçer."

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et