Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0272
 • EURO
  20.3761
 • Gram Altın
  1213.5782
 • Çeyrek Altın
  1959.9288
Adana 9 °C

İtalya'da köprüler neden çöküyor?

Ekim 2017'de Lecco'da bir üst geçit çökmüş ve 68 yaşında bir vatandaş arabasıyla köprünün altında kalarak can vermişti. Ancak 1.182 km uzunluğundaki Morandi Köprüsü gerek uzunluğu ve gerekse daha işlek bir güzergahtaki konumu nedeniyle daha çok can kaybına neden olunca konu hem İtalya'nın hem de dünya kamuoyunun gündemine oturdu.

Morandi Köprüsü'nün 'geliyorum' diyen yıkımı Aslında 1967'de inşa edilen ve proje sahibi Morandi'nin adıyla anılan Polcevara Viyadük'ü yapıldığı günden itibaren eleştiri ve endişe kaynağı olmuş. İşletmesi ve dolayısıyla bakım sorumluluğu Autosrade per L'Italia (İtalya için Otoyoları) firmasında olan köprü taban iyileştirme çalışmaları yapılırken çöktü.

Polcevara akarsuyunun üzerinden geçen viyadük hakkında Cenova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Profesörü Antonio Brencich Temmuz 2016'da yerel bir haber kanalına verdiği ropörtajda köprünün daha 80'li yılarda taşıma direklerinde öngörülenin üzerinde kayma olduğunu, tehlike arz ettiği ve onarımı için kısmen ya da tamamen kapatılması gerektiğini belirtmiş. Brencich, köprü hakkında "Başyapıt olması bir yana bir mühendislik fiyaskosu.

Yeniden inşa edilmeli, bu şekilde kullanılamaz" yorumunda bulunmuş.

Köprü hakkında 2016 yılında Senatör Maurizio Rossi de dönemin Ulaştırma Bakanı Cristiano Delrio'ya köprünün tehlike arz ettiği ve onarımı için kapatılmasına dair bir soru öngesi vermişti. Peki İtalya gibi Avrupa'nın göbeğindeki bir ülkede denetim mekanizmaları böylesi işlek ve büyük bir köprünün bakımına neden bu kadar geç kaldı?

Avrupa'nın en çok parçaya bölünerek özelleştirilmiş otoyol ağı İtalya yüzde 70'i özelleştirilmiş 5,886 km'lik otoyol ağına sahip. Ulaştıma Bakanlığı'nın 2016 verilerine dayanarak 2017 yılında yayınladığı rapora göre ülkede 24 değişik firma otoyol işletiyor ve bu da Avrupa çapında en yüksek sayı olarak dikkat çekiyor.

Morandi Köprüsü'nün de işletmecisi olan Autostrade per L'Italia'nın çatı şirketi Atlantia'nın tüm iştirakleri ülkedeki otoyol ağının yarısından fazlasına hakim. Benetton ailesinin en büyük hissedarı olduğu Atlantia'nın 3,000 km'yi aşkın bir otoyolu kontrol ediyor.

Ülkedeki otoyolların bölünmüşlüğün en net örneği ise gene Atlantia iştiraki olan Tangenziale di Napoli SPA firması. Firma sadece 20 km'lik bir otoyolun işletmecisi.

Avrupa'nın en pahalı otoyolu İtalyan otoyolları aynı zamanda Avrupa'nın en pahalı otoyolları olarak da dikkat çekiyor. Almanya, Hollanda ve Belçika'da otoyollar tamamen ve İspanya'da ise yüzde 80 oranında ücretsizken Avusturya ve İsviçre yıllık bandrol uygulamasına gidiyor ve yıllık fiyatları sırasıyla 87 ve 38,12 Euro. İtalya'da ise Türkiye ve Fransa'da olduğu gibi gişelerde ödeme sistemi uygulanıyor.

Fransa'da 450 km'lik Lyon-Paris otoyolunu kullananlar 33,30 Euro geçiş ücreti öderken, İtalya'da aynı uzunluktaki Bologna-Ventimiglia güzergahını geçmek için 40,50 Euro ödemek gerekiyor Yapılmayan ihaleler ve denetimsizlik 1980'lı yıllarda özelleştirilmeye başlanan otoyollar daha sonra ihale yapılmaksızın işletme sürelerinin uzatılması yoluyla yönetilmiş.

Şu anda da Piacenza-Torino, Torino-Brennero, AutoBrennero, AutoVeneto gibi otoyolların işletme sürelerinin sona ermiş ancak bu yoların işletmeleri için yeni bir ihale açılmamış durumda.

2017 yılnda 7 milyar euro gelir getiren otoyolar zaman zaman merkezi yönetimin denetim eksikliği zaman zaman da yetki karmaşası nedeniyle kendi kaderlerine bırakılmış durumda. 1,5 milyonu aşkın köprü ve viyadüğün sadece 50 bini denetleniyor İtalya'nın dağlık coğrafi yapısı nedeniyle 1,5 milyonu aşkın köprü ve viyadük bulunuyor.

Bu yapılar, otoyoların aksine genelde yerel ve bölgesel yönetimlerin işletmesinde bulunuyor. Ancak belediye ve bölgesel yönetimler kaynak yetersizliği nedeniyle bu yapıların denetiminde, dolayısıyla da onarımında büyük eksiklik gösteriyor.

İtalya'da tüm yolların denetimini sağlayacak bir merkezi bir sistem ise bulunmuyor. Vatandaşların da sorgulama yapabileceği bir online sistem önerisi 2016 yılında Ulaştıma Bakanlığı'na gelmiş ancak araya seçim ve hükümet kurma süreçleri de girince öneri Morandi Köprüsü hakkında verilen soru önergeleri gibi bakanlık dosyalarında arasında olduğu gibi durmuş.

Köprülerin denetimini gerçekleştiren tek bir özel firma var.

WeBridge adlı firmanın gözetim altına aldığı köprü sayısı ise 50 bin. Ülke çapında 1.5 milyon köprü olduğu düşünüldüğünde İtalya'da yaşanan genel tablo ortaya çıkıyor.

Euronews'e konuşan firma sahibi Settimo Martinello durumu şöyle özetliyor: "Kamu yöneticileri denetimlerin bilgilerini aktarmakla yükümlü. Ancak denetim yapılmıyorsa neyin bilgisini aktaracaklar?

Yerel yönetimlerin bu onarımları yönetecek kaynakları yok. Milyonlarca körprüden sadece 50-60 bini bizim platformumuzda denetim altında"

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et