Menü
Sosyal Medya
Arama
8 Şubat 2023 - Çarşamba
 • USD
  18.8417
 • EURO
  20.2164
 • Gram Altın
  1136.9717
 • Çeyrek Altın
  1835.4664
Adana 6 °C

İngiliz savcıların Skripal vakasının şüphelileri olarak isimlerini açıkladığı Rusya vatandaşları Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov, Sputnik ve Russia Today'e verdiği özel röportajda,

İngiliz savcıların Skripal vakasının şüphelileri olarak isimlerini açıkladığı Rusya vatandaşları Aleksandr Petrov ve Ruslan Boşirov, Sputnik ve Russia Today'e verdiği özel röportajda, olayın gerçekleştiği Salisbury'e arkadaşlarının tavsiyesi üzerine turist olarak gittiklerini ve ajan olmadıklarını ifade etti. Sputnik ve Russia Today Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan'ın eski Rus ajan Sergey Skripal ve kızının İngiltere'nin Salisbury kentinde zehirlendiği vakayla ilgili sorularını yanıtlayan Petrov ve Boşirov, "Arkadaşlarımız uzun süredir bu güzel kenti ziyaret etmemizi tavsiye ediyordu. Orası bir turist destinasyonu ve orada ünlü Salisbury katedrali var. 123 metrelik kulesi ve hala çalışır durumdaki dünyanın en eski saati sayesinde sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada üne sahip bir yer. Oraya güzel vakit geçirmeye gittik" ifadelerini kullandı.

'GRU ÜYESİ DEĞİLİZ, SKRİPAL SOYADINI DAHA ÖNCE DUYMADIK'

Rus askeri istihbaratı GRU üyesi olmadıklarını ve "orta düzey girişimci" olduklarını belirten ikili, kendilerine suçlama yöneltildiği tarihe kadar Skripal soyadını duymadıklarını vurguladı. "Sportif beslenme ürünleri ticareti" yaptıklarını ve "işleri kapsamında yurtdışına seyahat ettiklerini" anlatan Petrov ve Boşirov, İngiliz basınında yer alan 'Cenevre' iddialarına şöyle yanıt verdi: "Bu yıl birkaç kez İsveçre'yi ziyaret ettik ve yeni yılı orada karşıladık. Tatilimiz sırasında seyahat ettik ve Avrupa'ya gittik ancak bunlar sportif beslenmeyle ilgili işimizi yapmak içindi. Yazın hem tatil hem iş yapıyoruz. Pazarı gezerek yeni bir şey olup olmadığına bakıyoruz.

" İNGİLİZ BASINI 'KİLİT ÖNEM TAŞIYOR' DEMİŞTİ

The Telegraph gazetesi, zanlıların olaydan önce en az 6 kez İsviçre'nin Cenevre kentine gittiğini ve ikilinin Cenevre'de görüştüğü kişilerin olayda kilit önem taşıdığını öne sürmüştü. Petrov ve Boşirov, İngiliz hükümetinin gerçek failleri bulmasını da belirterek, "Olayın açıklığa kavuşturulmasını ve İngiliz tarafının her şeye rağmen Skripal vakasına karışanları bulmasını, bize yaşattıkları için özür dilemesini ve hayatımızın değişmesini umuyoruz" diye konuştu.

​'HAYATIMIZ VE YAKINLARIMIZ İÇİN ENDİŞELİYİZ'

"Hayatları kabusa döndükten sonra ne yapacaklarını ve nereye gideceklerini bilemediklerini" savunan ikili, "Sokağa çıkamıyoruz, korkuyoruz, hayatımız, yakınlarımız ve bizi bilen kişiler için endişeliyiz" ifadelerini kullandı. Şüpheliler, İngiltere'ye seyahat ettikleri sırada yanlarında Noviçok maddesi taşıdıklarına dair iddiaları reddederek "bunların saçmalık olduğunu" belirtti. ​

'SALISBURY'E EN FAZLA 1 SAAT KALMIŞIZDIR'

2 Mart'ta İngiltere'ye giden Petrov ve Boşirov, 3 Mart'ta gittikleri Salisbury'de olumsuz hava koşulları nedeniyle bu kentte en fazla 1 saat kaldıklarını belirtti.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et