Menü
Sosyal Medya
Arama
10 Aralık 2022 - Cumartesi
 • USD
  18.6524
 • EURO
  19.6444
 • Gram Altın
  1077.9648
 • Çeyrek Altın
  1740.9132
Adana 10 °C

İncefikir: "ATB Kompleksi, Toprak Koruma Kurulu onayı olmadan açılıyor"

Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkan Adayı Ali Can Yamanyılmaz’ın Yönetim listesinde yer alan üretici Cahit İncefikir, 19 Mart’ta açılacağı duyurulan ATB Kompleksi’nin, Toprak Koruma Kurulu’ndan gerekli izinleri almadığı için kaçak yapı durumunda olduğunu ileri sürdü.
İncefikir, yaptığı açıklamada, ekmeğini topraktan kazananların üye olduğu ATB’nin bu şekilde yasal olmayan kompleski açmasının doğru olmadığını ifade ederek, “ATB Kompleksi’nin özellikle Yüreğir ve Seyhan’da üretim yapan çiftçilerin bulunduğu alanlara uzak olması nedeniyle yer seçimi yanlıştır. Bununla birlikte kompleks alanının bulunduğu yer, 2016 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin aldığı kararı ile 1/5000 ölçekli nazım imar planında imarı sanayi alanından çıkarılarak tarımsal niteliği korunacak alan olarak planlanmıştır. Toprak Koruma Kurulu bu alana gerekli izinleri hala vermemiştir. Bu haldeyken tesisin açılışının yangından mal kaçırırcasına yapılması tamamen bir seçim yatırımı havası oluşturmaktadır. Bu kabul edilemez. Üreticilerin meslek birliği, üretim alanında bir yapıyı tamamlayıp hizmete açması şu an için doğru değildir” dedi.

"Açılış sevdasına girdiler"
ATB Kompleksinin tamamlanmadan açılış çabasına girildiğini söyleyen İncefikir şöyle devam etti:
’’ATB bu kompleksi tam olarak tamamlamayı başaramadan açılış yapma sevdasına girmiştir. Nisan 2018 tarihinde yapılacak olan ATB Meclis Üyeliği seçimleri öncesi üyelerinin gözünü boyayarak seçimleri kazanmayı hedeflemişlerdir. Neden bunu düşündüğümüzü sorarsanız, çiftçiler ürünlerini borsada satmak için kamyon, tır veya traktör ile Borsa Kompleks alanına geldiklerinde elektronik satış salonunun bulunduğu binaya henüz kantar kurulmamış olduğu için ürünlerini burada tartamayacaklar. Ürünlerinin fiziksel analizlerini yaptırabilecekleri laboratuvarlar bu binada hala kurulmamış olduğu için ürünlerin analiz raporları buradan alınamayacak. Üyelerin alım yapabilmeleri için almaları gereken elektronik imza konusunda hala bilgilendirme yapılmadığı gibi sistemin nasıl işlediği, ne şekilde alım yapılabileceği, ne şekilde fiyat artışı yapılabileceği vs. konularında da bilgilendirme/uygulama eğitimi yapılmadığı için elektronik alım satım salonunun Kompleks açılışı sonrası çalıştırılmayacağı öngörülmüştür. Seçimler ertelenmeden önce de yine aynı şekilde açılış yapılacağı ilan edildiği halde ne açılış yapıldı ne de bu altı aylık sürede eksiklikler tamamlandı. Tesisin sadece dekoratif olarak döşenmiş odaları salonları bulunmakta fakat tesisin işlevsel eksiklikleri tamamlanmamış.’’

"Lisanslı depoculuk yapılmayacak"
Borsa kompleksinin alanı içinde yer alan Lisanslı Siloların ve Yetkili Sınıflandırıcı Laboratuvarlarının bulunduğu alanın ’Tarımsal niteliği korunacak alan’ üzerine inşa edilmiş olması sebebiyle bu tesisin 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu maddelerine aykırı olduğunu savunan İncefikir şunları kaydetti:
’’Durum böyle olunca Adana Ticaret Borsası Lisanlı Siloları devletimizin gözünde kaçak konumunda olduğu için devletimiz tarafından verilen desteklerden de faydalanamayacaktır. Halbuki Adana Ticaret Borsası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olan Şahin Bilgiç Adana Toprak Koruma Kurulu üyesidir. Neden bu güzide kurumun devlet desteklerinden faydalanması için zamanında çaba sarf etmediniz? Neden böyle bir alana inşaat yaptınız? Elektronik alım satım salonunu işletmeyi ve Lisanslı Depoculuk sistemini bildiğini iddia edip bir türlü faaliyete geçirmeyi beceremeyen bir ekibin ileriki günlerde yapmaya çalışıp da yapamayarak eline yüzüne bulaştıracağı konuları düşünmek rahatsız edici. Henüz tam bir kompleks olmadan sırf üyelerinin gözünü borsa seçimleri öncesi boyamak için eksik bir şekilde böyle bir açılış yapmak doğru mudur? ATB’nin tarımsal niteliği korunacak alan üzerine böyle bir tesis kurmuş olması doğru mudur? Adana Ticaret Borsası’nın borç batağında olması taşeronlarına ödeme yapmakta zorlanması, hatta memur maaşlarını ödeyemeyecek durumda olduğu için bankalardan kredi alarak ayakta durmaya çalışmasına rağmen böyle bir açılış organize etmesi normal midir?"

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et