Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2020 - Perşembe
 • USD
  6.7679
 • EURO
  7.5828
 • Gram Altın
  372.0134
 • Çeyrek Altın
  600.8016
Adana 25 °C

GEZEGENİMİZİ BEKLEYEN 9 TEHLİKE EŞİĞİNDEN 4’Ü ÇOKTAN AŞILDI...Haber:Serdar Erkan

        GEZEGENİMİZİ BEKLEYEN 9 TEHLİKE EŞİĞİNDEN 4’Ü ÇOKTAN AŞILDI...

        Değerli okurlar, yukarıdaki başlık, Cumhuriyet Gazetesi’nin değerli yazarı Orhan BURSALI’nın öncülüğünde ve Özlem YÜZÜAK’ın yönetmenliğinde her Cuma günü haftalık çıkarılan Herkese Bilim Teknoloji(HBT) dergisinin 191. sayısından (22 Kasım 2019) alınmış ve içeriği özetlenmektedir. HBT, 2 yılı geçkin süredir aksamadan yayınlanan ve kaliteli çizgisini sürdüren ülkemizin kategorisindeki yüzakı bilim dergilerinden biridir. HBT dergisinde; “güncel bilimsel ve teknolojik gelişmelerden bilgiler ile ülkemizdeki önemli sorunlar” hakkında görüşlerini açıklayan seçkin akademisyen ve yazarların yazıları yayınlanmaktadır.

    Ayrıca, her sayısında ülkemizin en önemli düşünürlerinden biri olan Doğan KUBAN’ın her hafta yayımlanan makaleleri ülkemizin temel sorunlarına değinmektedir.

    Fiyatı sadece 4 TL olan bu dergi kitapevlerinde, haftalık dergilerin satıldığı büyük alış veriş merkezlerinden kolaylıkla temin edilebilir ve abone olunabilir.

    Bu derginin her okula, her derneğe, sendikaya ve her eve girmesini, her öğretmen ve öğrencinin bu dergiyle tanışması gerektiğini düşünüyorum. Gündelik yaşamda yanıtını aradığımız bir çok sorunun, teknolojik gelişmelerin aktarıldığı bu dergiyiye kusaca gözatarak günlük kısır politik gelişmelerin dışında Dünya’nın nereye doğru evrildiğini ve nelerle ilgilendiğini görmeniz mümkün.

    Yazının başlığına dönecek olursak, Almanya’daki “Postdam İklim Araştırmaları Araştırma Enstitüsü” Direktörü Johan ROCKSTRÖM’ün “New Scientist” dergisinde yayımlanan söyleşisinde gezegenimizin belirlenen, 9 tehlike konuları şunlardır:

Okyanuslardaki Asitlenme, İklim Değişikliği, Ozon tabakasındaki İncelme(Gezegensel Ölçekte); Biyolojik Çeşitlilik, Tatlı Su Döngüsü, Toprak (Orman) Örtüsü Kullanımı, Yaşamsal Maddelerin (Azot ve Nitrojen) Akışı, ( Gezgensel sistemlerin düzenlenmesine destek olan sistemler); Nükleer Atık ve Gelişim Hormonlarını Etkileyen Faktörler, Bölgesel İklim Değişikliklerini Etkileyen Aerosol Hava Kirliliği(Doğal ve varolmayan iki madde yeni maddeler başlığı altında).

hava_kirliligi3-min  

     Bu 9 madde içinde; Biyo çeşitlilik ve son iki konuda henüz bir eşik sınır tanımlaması yapılamamış.

     Aynı Enstitüdeki 28 bilim insanı, “Bu konulardan herhangi birininin aşılması halinde, Dünya’nın yaşam destek sistemlerini, dengesiz hale getirebilecek ve gezegeni kaosa sürüklenme riskini ortaya çıkarabileceğini ve bu 9 güvenlik sınırından“ 4‘ünü aştığımızı ifade edilmektedir. Bu söyleşide, belirlenen sınırları aşan tehlike konuları;

-İklim Değişikliği,

-Toprak(orman) Örtüsü Kullanımı;

-Yaşamsal Maddelerin Akışı

-Türlerin Yok Oluş Oranı(Biyo Çeşitlilik) J.Rockström’ün yeni yabancı maddelerde, plastiği ekleyebileneceği , biyoçeşitlikik ve su döngüsünde değişiklik yapılabileceğine de değinmiş. HBT ‘nin aynı sayısında başka bir haberde alınan önlemler sayesinde Ozon Deliğinin küçüldüğü belirtilmiş.

          İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE NÜKLEER ATIK KONUSUNDA SINIRLARIN AŞILMASI MERSİN’İN GÜNDEMİNDE DE OLMASI GEREKİYOR...

     Aynı yazıda “İklim Değişikliği” için en önemli “sera gazı olan karbon dioksitin” güvenlik sınırı milyonda 350 parcacık(ppm) olarak belirlenmiş. Ancak şu anda Dünya ortalaması 410 ppm ve bunun sonucunda “buzul erimelerinde hızlanma”, Denizlerde ve Okyanuslarda ısınma artıyor.

hava_kirliligi2-min

      Bu konuda MEÜ Öğretim üyelerinden Erkan AKTAŞ’ın Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) yayınlarına dayanan incelemesinde, Mersin’de özellikle kış aylarındaki hava kirliliği, eski özel idarenin bahçesinde tek bir noktada ölçülüyor ve belirlenen sınırların üstünde olduğunu ve Mersin’de bu konunun artık yerel yöneticiler tarafından da dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

    Hava Kirliliğinin, sadece iklim değişikliğini değil, halk sağlığı özellikle kanser riskini de artırdığı bir gerçek.

    Özellikle, tüm Türkiye’de ücretsiz dağıtılan düşük kaliteli kömür ve artan “filitresiz Termik Santrallerin” kümülatif etkisiyle artan hava kirliliği hem Türkiye’de, hem de Doğu Akdenizdeki bölgemizde önümüzdeki yılların en önemli “Halk Sağlığı Sorunu” olacak gibi görünmektedir.

    Öte yandan sınırları henüz belirlenmemiş (sanırım nükleer lobilerin baskısıyla) olan ve yeni madde olarak tanımlanan Nükleer Atıkların etkisinin eşik sınırları bilimsel olarak henüz “saptanmamış”. Özellikle Fukuşima Nükleer Felaketi sonrası durdurulamayan radyasyon salınımının Pasifik Okyanusu’nun tüm canlılarına ve tüm kıyılarına bulaştırdığı artık resmi olarak saptanmış durumda. Mersin’de yapılacak Akkuyu Atom Santrali’nin yapımı esnasında 10 bin ton beton dökümü ve binlerce ton hafriyat esnasında çok yüksek karbondioksit salınımı olacaktır.

     Ayrıca normal işletnesi sırasında ve sonrasında atıkların havaya ve suya radyasyon salınımlarının öncelikle Mersin , Adana, Hatay ve Antalya’da yaşayanların halk sağlığına etkisi olacağı muhakkaktır.

     Sonuç olarak, yerel yönetimlerinde öncelikli konuları dikkatle izlenmesi yerinde olacaktır. Bu nedenle Doğu Akdeniz’deki Mersin, Adana, Hatay bölgesindeki Belediyelerin “Güvenilir ve düzenli ölçüm yapacak ortak “ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İZLEME MERKEZİ ve ÖLÇÜM İSTASYONLARI AĞI” kurulması, konunun ciddiyetle takibi açısından önemli bir adım olacaktır. 

Haber: Serdar ERKAN

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et