Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1532
 • EURO
  20.7713
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 10 °C

Evde bakım hizmeti sayesinde yürüdü

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaşayan ve bir süre önce geçirdiği rahatsızlık nedeniyle felçli kalan 87 yaşındaki Ayşe Topal, Büyükşehir Belediyesi’nin evde sağlık ve bakım hizmeti sayesinde yeniden yürüdü.
Büyükşehir Belediyesi evde sağlık ve bakım hizmetlerinden yararlanarak fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi gören Ayşe Topal, yeniden yürümenin mutluluğunu yaşıyor. Hastalığının ilk evresinde aldığı tedavi sonrası yürüme kabiliyetini yeniden kazanan Ayşe Topal, yatağa bağımlı olmaktan kurtuldu.
Bir süre önce yüksek tansiyona bağlı olarak vücudunun sol tarafında kısmi felç geçiren Topal, geçirdiği rahatsızlık sonrası yürüme kaybı yaşadı. Hastanede geçirdiği 1 aylık tedavi sonrası taburcu edilen Topal, yatağa bağımlı halde hayatını sürdürüyordu. Geçirdiği rahatsızlık sonrası yürüme kaybının yanı sıra, konuşmada ve günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken Topal, Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık ekibi ile şifa buldu.
“Büyükşehirin sağlık ekipleri sayesinde annem yeniden yürüdü”
Annesinin felç geçirdiğini hastanede öğrendiklerini ifade eden Şadiye Kekik, “Annem ilk hastalandığında felç geçirdiğini anlamamıştık. Hastaneye götürünce ’anneniz tansiyona bağlı olarak felç geçirmiş’ dediler. 25 gün hastanede tedavi gördü. Biz o süreçte çok yorulduk. Benim bakmakla sorumlu olduğum iki tane hasta insan var. Kardeşim epilepsi hastası ve ona da ben bakıyorum. Benim için çok zor oluyordu” dedi.
Annesinin bakımına evde devam ederken çok zorlandığını ancak Büyükşehir Belediyesi’nin sağlık ekiplerinin yardımına koştuğunu belirten Şadiye Kekik, “Oğlum Büyükşehir Belediyesi’nin evde sağlık ve bakım hizmetlerini gördü. Aradık, durumu anlattık. Sağ olsunlar hemen geldiler, ilgilendiler. Annem oturamıyordu, yemek yiyemiyordu, yürüyemiyordu. Arkadaşların ilgisiyle, tedavisiyle yeniden oturmaya başladı. Yemeğini kendisi yemeye başladı. Sonrada yürümeye başladı. Çok şükür şimdi çok iyi. Sağlık ekipleri annemle ilgilenince bende dinlenmiş oldum. Ekiplere çok teşekkür ederim. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan da Allah razı olsun" diye konuştu.
Haftanın belirli günlerinde fizyoterapi tedavisi gören Ayşe Topal’ın elektrik simülasyonu, nörolojik rehabilitasyon, kurşun ağırlık, theraband ve powerwap ile kasları güçlendirilerek, walker yürüteç eşliğinde yeniden yürümesi sağlayan sağlık ekipleri, hastanın, kimseden yardım almadan kendi ihtiyaçlarını karşılayana kadar tedavisine devam edileceğini bildirdi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et