Menü
Sosyal Medya
Arama
8 Aralık 2022 - Perşembe
 • USD
  18.6461
 • EURO
  19.6110
 • Gram Altın
  1070.9881
 • Çeyrek Altın
  1729.6458
Adana 19 °C

eski aletlere ikinci hayat veriyorlar

Atmak için çok yazık: bozulan, kırılan şeyler kurtarılıyor

İki yıllık Pandemi nedeniyle verilen ara sonrası Almanya‘ nın Ahlen şehrinde St. Vinzenz Stadtpark adresindeki onarım Kafetaryası 2 Eylül Cuma günü kapılarını yeniden açıyor. 15:00 ile 18:00 saatleri arasında gönüllü tamirciler, zanaatkarlar , kablosu ve fişi olan hemen hemen her şeyi, her aleti onarıyorlar. Emekli eski teknisyen, mühendis ve ustaların gönüllü olarak görev yaptığı bu kafeterya‘ da genellikle teslim edilen aletler arasında kahve makineleri, ekmek kızartma makineleri, waffle ütüleri, zemin lambaları, hatta matkaplar ve daha bir çok başka aletler var.

Tamir_Kafeterya_2-min

Hemen hemen her alete bakılıyor

Ahlen Belediyesin‘ den "Ahlen'de yaşlanmak" birimi ve bu Projenin sorumlusu Anne Althaus ‘‘Keza Giyerken bozulmuş giysiler de eski gönüllü terzilerin desteği ile tekrar giyilebilir hale getirilebiliyor. Hatta uzmanlar küçük ahşap işlerinden bile çekinmiyorlar,el atıyorlar " diyor.Bu hizmetten faydalkanmak isteyenlerden Onarım ekibinin ricası ; önceden kayıt yaptırmanız ve hangi parçanın onarılacağını belirtmenizi istiyor.Proje koordinatörü ve Kontrol merkezi, mümkün olduğu kadar çok onarım yapılabilmesi için her 15 dakika da bir randevular verebiliyor.

Tamirler ücretsiz ama küçük bağış arzu ediliyor

Kampstraße'deki ana binanın arkasında bulunan günlük toplanti salonunun hizmetinin binası tamär günleri bir atölyeye dönüşüyor. Buraya erişim, Kampstraße ve ana binanın arkasındaki otoparktan sağlanmaktadır.

Tamir_Kafeteryasi_Ahlen-min

Ayda bir kez gerçekleşen bu hizmet ve onarim Kafeteryasina katılım her zaman olduğu gibi ücretsizdir. Anne Althaus, "Ama ücret yerine tamir sonrası küçük bir bağış iyi olur" diyor. Tamir için önceden kayıtlarınızı Belediyeden Simon Büscher‘ e yaptırabilirsiniz. 02382 59450 numaralı telefondan (bueschers@stadt.ahlen.de). Onarım- Tamir Kafetaryası Ahlen, Drensteinfurt , Sendenhorst e.V. ve St. Vinzenz Stadtpark ve Caritas Verband‘ ın bir işbirliği etkinliğidir.

Enflasyonun arttığı, dargelirli insanların tüketimi azaltmak zorunda kaldığı günlerde bu hizmetten Ahlen ve çevresinde oturan Türk kökenlilerin faydalanmasını istediğimiz için bu haberimizle bu hizmeti duymayanlara duyurmak istedik.

Haber: Mehmet Tanlı

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et