Menü
Sosyal Medya
Arama
6 Haziran 2023 - Salı
 • USD
  21.2740
 • EURO
  22.7919
 • Gram Altın
  1341.5001
 • Çeyrek Altın
  2226.8902
Adana 19 °C

Erdemli’de okul servislerine denetim

Mersin’in Erdemli ilçe Belediyesi, 2017-2018 eğitim-öğretim yarıyıl tatilinin sona ermesiyle öğrencilerin daha güvenli bir şekilde seyahat edebilmelerini sağlamak için okul servis araçlarına yönelik gerçekleştirdiği denetimlerine hız verdi.
Erdemli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, ilçe jandarma ve emniyet trafik, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Erdemli Şoförler ve Otomobilciler Odası’na bağlı ekipler, merkez ve mahallelerde bulunan tüm okul servis araçlarına yönelik denetim yaptı. Ekipler tarafından okul giriş ve çıkış saatleri ile yol üzerinde seyir halinde olan servis araçları durdurularak yönetmelikte belirtilen kurallara uyulup, uyulmadığı denetlendi. Yapılan denetimlerde, okul taşıtı levhasına, araç rengine, kamera sistemi, araç takip sistemi, panik butonu, ışıklı dur levhası, yangın tüpü, ilk yardım çantası ve açılan camlarda parmaklık olması, araç kapılarının otomatik olmasına, ayakta öğrenci taşınmamasına ve emniyet kemerinin takılmasına dikkat edildi. Arka cam ve çerçevelerin sabit olması, araçta sağlık çantası bulunması, yedek lastik, trafik seti ile yangın söndürme cihazının bulunması ve ilan reklam kontrolü gibi kurallar da zabıta ekipleri tarafından titizlikle kontrol edildi. Öğrencilerin güvenli bir şekilde taşınması için bütün ayrıntıların incelendiği denetimler çerçevesinde, kanun ve yönetmelikte belirtilen kurallara uygun olmayan ve uymayan araç sahiplerine cezai işlem uygulandı.
Öğrencilerin okullarına güvenli ve konforlu bir şekilde ulaşmalarını sağlamak amacıyla, okul servis araçlarını denetlediklerini söyleyen Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Servis denetimlerinde çok titiz davranıyoruz. Her eğitim öğretim yılı öncesi olduğu gibi bu yıl da servis araçlarımızın tüm şartlarını denetliyoruz. Şartları elverişsiz olan araçlara izin vermiyoruz. Söz konusu araçlar öğrencilerimizi, geleceğimizi taşıyor. Okul servisleri denetim kriterlerine göre öğrenciler için emniyet kemeri, araçların bakım ve temizliği, güvenlik sistemi, araç muayeneleri ve yönetmeliklere uyup uymadıklarını ekiplerimiz kontrol ediyor. 2017-2018 eğitim öğretim ikinci döneminin kazasız belasız, başarılarla dolu bir şekilde tamamlanmasını diliyorum" dedi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam