Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1517
 • EURO
  20.7562
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 9 °C

Er: "Arslanköy, bölgede direnişin ilk başladığı yerdir"

Mersin Barosu Başkanı Ali Er, Arslanköy’ün düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümünü dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Arslanköy halkı kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, vatanı ve bayrağı için gözünü kırpmadan azim ve kararlılıkla savaşarak bağımsızlık mücadelesi vermiş, adını tarihe altın harflerle yazdırıştır” dedi.
Kurtuluş Savaşı’nda düşman işgali altında olan Mersin’de, Kuva-i Milliye hareketinin ilk başladığı yer olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Arslanköy’ün, 1 Mart 1920’deki bağımsızlık zaferini yürekten kutladığını belirten Er, Arslanköy’ün, bölgenin ve Mersin’in gururu olduğunu söyledi.
Atatürk’ün, ’Arkadaşlar, gidip Toros dağlarına bakın. Eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ sözünü anımsatan Er, “Atatürk bu sözüyle Arslanköy’ü tarif etmiştir. Arslanköy, Çukurova Bölgesinde düşman işgaline karşı direnişin ilk başladığı yerdir. 1 Mart 1920 tarihinde Kuva-i Milliye birliklerinin bu bölgeye girmesi ve düşmandan tamamen temizlenmesinden sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün onayı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararıyla o zaman ki adı Efrenk olan kasabamız, Arslanköy adını almıştır. Arslanköy halkı adına yakışır bir şekilde kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, vatanı ve bayrağı için gözünü kırpmadan azim ve kararlılıkla savaşarak bağımsızlık mücadelesi vermiştir" diye konuştu.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et