Menü
Sosyal Medya
Arama
26 Eylül 2022 - Pazartesi
 • USD
  18.4553
 • EURO
  17.8727
 • Gram Altın
  976.6299
 • Çeyrek Altın
  1577.2573
Adana 30 °C

DÜNYA ALZHEİRMER GÜNÜNDE DİKKAT ÇEKEN TABLO DEMANSLI HASTA SAYISI 2021 YILINDA 50 MİLYONU AŞTI

Dünya Alzheimer Gününde Dünyadaki demans'lı hasta sayısının 2021 yılı itibarı ile 50 milyonu aştığı bildirildi. Bu sayının 2030 yılında yaklaşık 75 milyon olması beklendiği vurgulandı. Dünya Alzheimer Günü nedeniyle Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği Adana Şube Başkanı Doç. Dr. Ahmet Evlice’nin konuşmacı olduğu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Hipokrat Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıda konuşan Doç. Dr. Ahmet Evlice, Alzheimer hastalığının demans (bunama) sendromuna neden olan hastalıkların yaklaşık 2/3’ünü oluşturduğunu ve özellikle 65 yaş üstü kişilerde gözlendiğini belirtti. Günümüzde demansın özellikle yaşlanan toplumlarda büyük bir sağlık problemi olmaya başladığını dile getiren Evlice, Dünyadaki demans'lı hasta sayısının 2021 yılı itibarı ile 50 milyonu aştığının bildirildiğini, bu sayının 2030 yılında yaklaşık 75 milyon olmasının beklendiğini ifade etti.

Doç- Dr- Ahmet Evlice Türkiye'de ise yaklaşık 800 bin demans hastası olduğunun tahmin edildiğini ve 2030 yılında bu sayının 1,2 milyon olacağının tahmin edildiğini sözlerine ekleyen Evlice, sözlerini şöyle sürdürdü “Her demans hastasının üç aile bireyini etkilediği düşünülecek olursa yakın zamanda Türkiye'de yaklaşık 4,8 milyon kişi bu hastalıktan etkileneceği ön görülmektedir. Bu da büyük bir şehir nüfusu anlamına gelmektedir. Bu nedenle ''Dünya Alzheimer Günü'' farkındalık çalışmaları açısından ülkemiz için çok önemlidir. Sayısı hızla artan bu kronik hastalıkla mücadele için bu konuda uzmanlaşmış personele ve bakım evlerine ihtiyaç vardır. Hasta yakınlarının özellikle orta evreden sonra bu hastalığı ev ortamında yönetmeleri oldukça zordur”

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et