Menü
Sosyal Medya
Arama
14 Temmuz 2020 - Salı
 • USD
  6.8670
 • EURO
  7.8239
 • Gram Altın
  399.5155
 • Çeyrek Altın
  645.2175
Adana 27 °C

"BÜYÜK İSKENDER SEZAR NAPOLYON AYAĞA KALK BÜYÜĞÜNÜZ GELİYOR" Gazi'yi Kaybettiğimizde İtalyan Radyosunun Anonsu.

          1922 Ağustos’unda Gazi Büyük Taaruza giderken Annesine akşam davete gideceğini söyleyip vedalaştı, Annesi çok iyi tanıyordu onu,oğlunun davranışlarından zaten şüphelenmişti.

     Gazi,akşam eve dönmeyince annesi anladı cepheye savaşmaya gittiğini,arkasından  haber salar oğluna:"tanrı sizinle beraber olsun,düşmanı yenmeden gelme"der.

     Bütün Dünyayla iletişimi bilerek keser Atatürk,O ve arkadaşlarının akşamki resepsiyonda olacağının haberini salarlar etrafa,düşmanda öyle  zanneder.

    Halbuki bütün planlar yapılmış iki yüz bin kişilik Yunan ordusunu denize dökecekler.

    Gazi Mustafa Kemal’i en yakınındakiler dahi uyardı;’’Kaybedersen asarlar’’-Gazi‘’Beni assınlar dedi’’ o gelecek güzel günlere inanmıştı(14 gün içerisinde düşmanı denize dökeceğim dedi ama orada yanıldı-15 günde döktü denize. Bursa’ya saldıracakmış gibi şaşırtmaca yaptılar. İnandığı-güvendiği asker arkadaşlarına vazifelerini buyurdu Gazi;Tepeler ele geçirilecekti. Taarruz başladı Gazi ve silah arkadaşları cephede stratejik hareketler yapıyorlar,Tepelerin biri hariç hepsi alındı.

    Çiğli tepesi en sert direnişle müdahale eden Yunanlılara karşı Miralay Reşatbey komutasında çarpışıyor,Gazi tepeyi almak geciktiği için,Miralay Reşatbey’i aradı durum nedir dedi,Reşatbey Baş Komutanına yarım saate kadar tepeyi alacağını söyledi.Yarım saatin dolmasından sonra tekrar aradı Baş Komutan,Miralayın yaveri çıktı telefona’’Komutanım ,Reşatbey intihar etti ve mektup bıraktı size dedi(mektupta yarım saatte tepeyi alamadım ve size verdiğim sözü tutamadım beni affedin" yazmıştı)Başkomutan telefonu kapattı, gözlerinden yaşlar döküldü.

   Tepe söylenenden sadece 15 dakika sonra alındı…

    Her şey Vatan içindi o zaman inanmış insanlar öncülüğünde-inanılmış bir Lider. Esir aldığı Yunan komutanını dahi nezaketli davranarak, esir değil misafir eden bir adam/ buna karşılık kendisinin anıldığı törenlere katılan bir düşman komutanı.

     Gazi iyi bir Lider ve Müthiş bir askerdi düşmanının dahi saydığı örnek gösterdiği Büyük bir Hümanistti daima ileriyi gördü-daima inandı(kendisi ve arkadaşlarına ölüm fetvaları verilmesine rağmen) PAROLA VATAN İŞARETİ NAMUS Demiştir.Saygı Özlemle O Sarışın Kurdu Arıyoruz.

BÜYÜK TAARUZUN KOMUTANLARI

Müşir (Mareşal) Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Birinci Ferik Mustafa Fevzi (Mareşal ÇAKMAK)

Mirliva İsmet (İNÖNÜ)

Albay Asım (GÜNDÜZ)

Mirliva Nurettin (SAKALLI)

Mirliva Yakup Şevki (SUBAŞI)

Mirliva Fahreddin (Altay)

Miralay Reşatbey(Çiğli)

Hepsinin Ruhları Şadolsun

Haber:Deniz Cansın

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et