Menü
Sosyal Medya
Arama
25 Şubat 2020 - Salı
  • USD
  • EURO
  • Gram Altın
  • Çeyrek Altın
Adana -18 °C

Bir Eğitim Neferi OĞUZ GÖÇMEN'le 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılına Dair Söyleşi.Haber:İsmet Tanli

Bu hafta Adana'nın sevilen Eğitimcilerinden ve şimdiden ismini Eğitim-Öğretim Literatürüne kazıyan,Seyhan İMKB Fen Lisesi Matematik Öğretmeni-Yazar OĞUZ GÖÇMEN'le nitelikli bir söyleşi yaptık.

IMG_20190905_202845_889

      Kendisi 16 yıldır Adana'mızın başarılı ve birbirinden nitelikli okullarında çalışıp,Ulusal test kitaplarına sorular hazırlayıp,öğrenci yetiştirme proje danışmanlığı yapmış, bilgi beceri ve zaman içerisinde edindiği tecrübesini her zaman paylaşmayı görev edinen bir Eğitimcidir.

      Sayın Göçmen yeni Eğitim Öğretim yılına başlarken yeni sistemle alakalı düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

      Oğuz Göçmen:

"Yeni Eğitim Öğretim takviminin öğrenciler üzerinde olumlu etkiler oluşturacağını,gelecekte sistematik çalışma bilincini meydana getirebileceğini,öğretmenlerimizin ise bu çalışma takvimindeki ara tatillerde mesleki çalışma etkinliklerini sürdürüp sezona daha pozitif -zımba gibi gireceklerdir.Bu çalışma takviminin Üniversiteye hazırlık ve LGS Öğrencileri üzerindede olumlu etkisi görülecektir.Sınava hazırlanan öğrencilerin zamanı düzenli kullanmak yönünde dönemsel sıkıntılarını aşma konusunda rahatlatıcı bir Eğitim takvimi olabileceği kesin.''

     Sayın Göçmen, bir zamanlar yani eskiden  bir cemaate (Fetöcülere )ait olan yardımcı kitaplar yayınlar dayatılırdı,şimdi durum nasıl?

       Oğuz Göçmen :

''Şimdilerde sınavlara hazırlanan öğrencilerin kullandığı denemeler,test kitapları,yardımcı yayınlar konusunda Ülkemiz artık bir hayli sıkıntılı ve dayatmacı bir dönemi geride bıraktı. Son yıllarda sınavlara yönelik yayın hazırlama oluşumlarında yer alan genç kalemler,çok değerli öğretmenler,yayın sektörüne çok güç kattı.Eskiden dayatılan ve belli bir çevrenin-gücün elinde olan yayınlar kalktıktan sonra ortaya çıkabilen, yeni yetenekli arkadaşlar katkıda bulunarak kendilerinide ifade edebildiler hatta eski yayınlar söylendiği gibi çok kalitelide değildi.''

      Oğuz Hocam son yıllarda ki sınavlara hazırlanan öğrencileri nasıl buluyorsunuz ve onlara tavsiyeleriniz nelerdir?

         Oğuz Göçmen :

''Sınava hazırlama süreci gerek öğrencide gerekse velide bir psikolojik savaştır.Öğrencilerimiz bu savaşı kendilerini tanıyarak,çevresel etkenlerden sıyrılarak ve bol ders çalışarak,kazanabilirler. Bu dönemde sınava hazırlanacak öğrenciye tavsiyem;öncelikle zaman mühendisi olmalıdırlar. Her alanda olduğu gibi zamanla yarıştır sınavda başarıyı yakalayabilmek. Ocak ayına kadar müdredattaki konuları bitirip, bolca deneme sınavı çözüp pratiklerini arttırıp başarıyı elde edebileceklerdir,deneme sınavında öğrencilerin aldığı bilgiler çok kalıcı ve etkilidir.Deneme sınavları ögrencilerdeki konu eksikliklerini ortaya çıkarır ve tedbir alarak eksiklerini kapatma şansı doğurur. Şüphesiz emek verilmeden ve bolca mesai harcanmadan başarı kazanılamaz.

oguzgocmen2

          Velilere Öğrencilerin başarı yolundaki tavsiyeleriniz nelerdir?

          Oğuz Göçmen :

''Sınava hazırlama sürecinde Velilerimiz olduğundan farklı tabiilikten uzak davranıyorlar,bu tabiilik dışı farklı davranışlar öğrencilerimiz üzerinde negatif yönde reaksiyonlara sebebiyet vermektedir aslında.Velilerimiz öğrenci sınava hazırlanırken her zamanki gibi doğal davranmalı sadece onu basariya götürecek altyapıyı hazırlayıp yanında durmalıdırlar.''

         Son olarak genel anlamda Eğitim ve Eğitimci hakkındaki düşüncelerinizi alabilirmiyiz?

         Oğuz Göçmen:

''Bir eğitimci olarak insana dayalı bir sektörde çalışmanın zorluklarını çok yaşadık-yaşayacağızda fakat bütün sıkıntılara rağmen Aydın insan umudunu asla yitirmemelidir.Ülkemizin genç nüfusuna güvenim inancım çok yüksek, pek çok zorluğun üstesinden gelebilecek kabiliyetteler ve beklentilerimizin üzerine çıkabilecek gençlerde mevcut. Bir Ögretmenin en büyük mutluluğuda;yıllar sonra bir ögrencinizi görüp,onun gözlerinin içindeki saygı ve sevgiyle dolu tebessümü en derinliğinde yaşamaktır. Mesleğimi çok seviyorum ve bu sevgi daima beni üretmeye sevk ediyor, öğrencilerimi çok seviyorum,onların gözlerindeki ışıltı doğru yolda olduğumu gösteriyor.''

oguzgocmen-3   

         Oğuz Göçmen"le söyleşimizin ardından,Eğitimci Salih Özler'i ziyaretimizde,Eğitimin duayen ismi Fatih Aytaç'ıda yakalama fırsatı bulduk,bolca sohbet ettik.

     Bizde ,kendimiz ve Ülkemiz adına Eğitimin bu üç Duayen ismine yeni eğitim öğretim yılında şimdiden emekleri için teşekkür ettik. Sizler Türkiye'mizin çimentolarısınız,temellerisiniz,yeni nesillere her katacağınız şey Ülkemizi,dolayısıyla bizleri-sizleri-onları-ötekileri uçuracak daha yaşanılabilir bir ülkeyi inşa edecek.

Haber:İsmet Tanlı

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et