Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0263
 • EURO
  20.3882
 • Gram Altın
  1213.5782
 • Çeyrek Altın
  1959.9288
Adana 10 °C

Başkan Tuna: "Deprem değil, kalitesiz ve kaçak binalar can alır"

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, depremde can kaybının yaşanmaması için deprem bilincinin oluşması gerektiğini vurgulayarak, "Deprem, doğanın en önemli afetlerinden bir tanesidir. Deprem değil, kalitesiz ve kaçak binalar can alır" dedi.
Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi’nin, her yıl 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında Arama Kurtarma Derneği (AKUT) işbirliğiyle ilçedeki öğrencilere yönelik düzenlediği ‘deprem bilinçlendirme eğitim seminerleri’ bu yıl da devam ediyor. Kuvayi Milliye ve Necatibey ilkokullarında Mersin AKUT ekibi tarafından verilen eğitimlere Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da katılarak, öğrencileri yalnız bırakmadı. Eğitimde, olası bir depreme karşı alınacak önlemler ile deprem anı ve sonrası yapılması gerekenler sinevizyon eşliğinde uygulamalı olarak anlatılırken, gönüllü ekibi dikkatle dinleyen öğrencilere depreme hazır olma bilinci oluşturuldu. Aynı zamanda, afet sırasında acil durum çantasının yanı sıra aile ile buluşulamaması halinde aranabilecek şehir içindeki ve dışındaki yakınların iletişim bilgilerinin yazılı olarak muhafaza edilmesinin önemine de dikkat çekildi. Öğrencilerin yoğun sevgi gösterileri arasında okulları ziyaret ederek eğitim seminerine katılan Başkan Tuna da depremin değil, kalitesiz ve kaçak binaların can aldığına vurgu yaparak, Türkiye’nin deprem kuşağında yer almasından dolayı her zaman tedbirli olunması gerektiğini ifade etti. Toroslar Belediyesi olarak çeşitli branşlarda düzenledikleri bilgilendirme eğitimleriyle çocukların daha bilinçli birer birey olmaları için çaba gösterdiklerini belirten Tuna, depremde can kaybının yaşanmaması için deprem bilincinin oluşması gerektiğinin önemine değindi.Tuna, "AKUT ile her yıl ilçemizdeki okullarımızda deprem bilinçlendirme eğitimlerini geleceğimiz olan çocuklarımıza düzenliyoruz. Deprem, doğanın en önemli afetlerinden bir tanesidir. Depreme karşı her türlü tedbiri alabilecek şartlarda donanımlı olmamız lazım. Her zaman da dediğimiz gibi deprem insanı öldürmez, binalar öldürür. Allah böyle bir felaketi dünyaya vermesin ama tedbiri de elden bırakmamamız lazım. Belediye olarak özellikle afet ve deprem konusunda çocuklarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Toroslar Belediyesi olarak ilçemizdeki yapıların güvenli hale getirilmesini sürekli takip ediyoruz" şeklinde konuştu.
Binaların sağlıklı yapılması için vatandaşları ruhsatlı yapıya yönlendirdiklerinin altını çizen Tuna, "Kaçak bina güçlülük anlamında da depreme dayanıklı olmaz. İlçemizde, plan ve projesi olan her türlü teknik şartları taşıyan binaların yapılması için uğraş veriyoruz ve bu konuda insanlarımızı teşvik ediyoruz. Göreve ilk geldiğimizde inşaat ruhsat harçlarında yüzde 50, yapı kullanma izin belgesinde de yüzde 57 indirim yaptık. Toroslarımıza baktığınızda yeni oluşan mahallelerimizde çok nizami ve hoş binalar yapılıyor artık. Bu da belediye olarak insanlarımıza sağladığımız kolaylıkların sonucudur. Bu anlamda yaptığımız alt yapı çalışmaları hem de AKUT ekibinin sunduğu teknik bilgi destekleriyle çocuklarımızı geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. Çünkü çocuklarımız gelecekte bu ülkenin yöneticileri olacaklardır. Onların her anlamda dolu dolu olmalarını istiyoruz. Bu eğitimlere katkı sunan ve doğal afetlerde her zaman yardıma koşan gönüllüler grubu Mersin AKUT ekibine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et