Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Ocak 2023 - Pazartesi
 • USD
  18.8142
 • EURO
  20.4613
 • Gram Altın
  1165.2525
 • Çeyrek Altın
  1881.8828
Adana 9 °C

Başkan Can, “Amacımız şehrimizde huzur ve kardeşliği sağlamaktır”

Mersin’in Tarsus ilçe Belediyesi, kente bir yaşam boyu spor merkezini daha hayata geçirdi.
Her hafta gerçekleştirdiği açılış törenlerine bir yenisini ekleyen Tarsus Belediyesi merhum meclis üyesi Ahmet Şahbaz’ın adının verildiği Kavaklı Mahallesindeki Yaşam Boyu Spor Merkezi törenle açıldı.
Program saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı okunması ile başladı.
İlk olarak söz alan Kavaklı Mahallesi Muhtarı Erol Bal, mahallelerine yapılan tesis için Belediye Başkanı Şevket Can’a için teşekkür etti.
Tesise adı verilen Merhum Ahmet Şahbaz’ın eşi Melek Şahbaz ise “Bu gururu bize yaşattıkları için ailem adına Şevket Başkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Bu duyarlılığı için Allah ondan razı olsun” dedi.
Şehitleri anarak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Şevket Can, “Öncelikle Afrin Şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Allah onlara güç kudret versin ve muzaffer eylesin’’ şeklinde konuştu.
Sağlıklı yaşamanın spor yapmaktan geçtiğini belirten Başkan Can, “Spor yeni dostlukların kurulması demektir. Spor birlik, beraberlik ve sağlıklı yaşam demektir. Bu tesisimizin ismi Ahmet Şahbaz hocamızın adı verilmek üzere 2008 yılında Burhanettin Kocamaz başkanımız zamanında meclisten karar alınmıştı. Bizde burayı Yaşam Boyu Spor Merkezi haline getirdik. Ahmet Şahbaz hocamız 1994-2004 yılları arasında meclis üyeliği yapmış, şehrimize emekleri olmuştur. Allah nur içinde yatırsın“ dedi.
Belediye olarak yapılan, devam eden ve yapılacak olan projelere de değinen Başkan Can, “2 camimizin açılışını gerçekleştirdik. 4 cami inşaatımız daha devam ediyor. Ayrıca 3 yaşam boyu spor merkezimiz daha açılışını bekliyor. Bunlar Şehitler Tepesi, Cumhuriyet ve Yeşil Mahallelerde. Halı saha inşaatlarımız devam ediyor. Yakın bir tarihte bunların açılışlarını gerçekleştireceğiz. Anıt mahallemizdeki pazaryeri projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Cumhuriyet, Yeşilyurt mahalleleri proje aşamasında. Yarbay Şemsettin Mahallesindeki pazaryeri projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Bu 4 Pazar yeri inşallah bu yılın sonunda vatandaşlarımızın hizmetine girmiş olacak. Eski Maliye binamızı odalar birliği binası olarak düzenliyoruz. 8 Mart’ta ihalesi yapılacak. Hükümet Konağı karşısındaki Tarihi Ticaret Merkezi inşaatımız devam ediyor. Berdan projemizin birinci etabı bitmek üzere. İnşallah 2-3 aya kadar vatandaşlarımızın hizmetine girecek. 15 bin kişilik gösteri merkezimizin yüzde 95’i bitti. Otelimizin ihalesini gerçekleştirdik. Bu projemiz 150 milyonluk. Yakında otel, konut ve ofis projemizin temelini atacağız. Üretken belediyecilik anlayışımızın sonucu olarak Tarsus Belediyemiz artık kendi elektriğini üretmeye başladı. Bir yılda ortalama 3.5 milyonluk elektrik üreteceğiz. Buda şehrimize kurumumuza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.
Gönül Köprüsü kurduklarını söyleyen Başkan Can, “Kavaklı ve Fahrettinpaşa mahallelerimiz arasında yapılacak gönül köprüsü Büyükşehir Belediyemizce yapılacak. İnşallah bu gönül köprüsü ile vatandaşlarımız arasında gönül ve kardeşlik bağlarının güçlerini artmasına katkı sağlayacağız inşallah” dedi.
Kaliteli konut yapacaklarının altını çizen Başkan Can, “Toki’den daha ucuz daha kaliteli bir toplu konut projemiz için çalışmalara başladık. Tarsus’umuzda yapılacak konutlarla insanlarımızı evlendireceğiz. Projemiz birinci etapta 200 daire, ikinci etapta 250 konut, 2+1 ve 3+1 yaklaşık 500 daire konut olmak üzere ilgili mimarımız çalışmaya başladı. 2-3 aya kadar şartlar netleşecek ve siz değerli hemşerilerimize duyurulacaktır. Bu projenin ardından Fevziçakmak mahallemizde eski Karam yağ fabrikasının orda, Şu anki İşgem’in olduğu yerde yine bir konut projemiz olacak. Hedefimiz burada 900 konut yapmak. Amacım müteahhitlerimizin girmediği mahallelerde toplu konut projeleri yaparak daha konforlu, yeşil alanı bol daha güzel konutlarda yaşamalarını sağlamayı planlıyorum” dedi.
Başkan Can, “Hizmet ve çalışmak konusunda bir sıkıntımız yok. Bizler gece gündüz demeden çalışıyoruz. Amacımız hizmetlerimizin yanı sıra şehrimizde huzurumuzu, kardeşliğimizi tesis etmek ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir Tarsus bırakmaktır. Tesisimiz Kavaklı mahallemize ve Tarsus’umuza hayırlı uğurlu olsun” diyerek sözlerine son verdi.
Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ise, “Hatay Dörtyol’dan sizlere Kaymakam olarak gelen bir kardeşiniz olarak sizlerle böyle güzel bir hizmetin açılışında bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum. Bu tesiste başta Tarsus Belediye Başkanımız Şevket Can olmak üzere tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun diyorum. Tarsus’umuza ve vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’un da birer konuşma yaptığı programda Başkan Can tesisin yapımını üstlenen Sarıbudak İnşaat yetkilisi Mehmet Dönegel’e plaket verdi. Kavaklı mahallesi muhtarı Erol Bal ve Ahmet Şahbaz’ın eşi Melek Şahbaz Başkan Can’a çiçek takdim etti.
Başkan Can, Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’a portre, Ok ve Yay hediye etti.
Tesis Müftü Hayri Erenay’ın yaptığı duanın ardından kesilen kurdele ile hizmete açıldı.
Yoğun katılımla gerçekleşen açılış sonunda çocuklara top ve çeşitli hediyeler verdi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et