Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0238
 • EURO
  20.3746
 • Gram Altın
  1212.6541
 • Çeyrek Altın
  1958.4364
Adana 12 °C

Aymen: "Çukurova Türkiye için bir nimet"

Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkanı Bülent Aymen, Çukurova’nın Türkiye için bir nimet olduğunu vurgulayarak, "Genç nüfus ve verimli toprakları en iyi şekilde değerlendirerek, iyi bir tarım planıyla bu katkıyı üst seviyelere taşıyacağız" dedi.
AKAMİB tarafından kentlere özel düzenlenen ’ihracat panelleri’ son olarak Adana’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen ekonomi gazetelerinin yazarlarının panelist olarak katıldığı panele, AKAMİB Başkanı Bülent Aymen, Adana Ticaret Odası Başkanı Zeki Kıvanç ve Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ile çok sayıda iş adamı katıldı. Toplantıda konuşan Aymen, üniversite ve sanayi işbirliğine değinerek, “Sanayinin gelişimi için nitelikli elemana ihtiyaç duyuluyor. Avantajımız olan genç nüfusumuzu iyi yetiştirerek rekabet gücümüzü artırmalıyız” dedi.
Günümüzde petrolün neden olduğu anlaşmazlıkların gelecekte gıda için yaşanacağını ve yüz ölçüm olarak kıyaslanamayacak ülkelerin Türkiye’ye tarım ürünleri ihraç ettiğini dile getiren Aymen, bu verimli topraklar için, tarıma yönelik bir master plana ihtiyaç olduğunu, yeni nesile de tarımın öneminin öğretilmesi gerektiğini belirtti. Çukurova’nın Türkiye için bir nimet olduğunu söyleyen Aymen, Adana’nın verimli toprakları ile ülke ekonomisine, özellikle tarım sektörüne büyük katkısının olduğunu, genç nüfusu ve verimli toprakları en iyi şekilde değerlendirerek, iyi bir tarım planı ile bu katkının üst seviyelere taşınacağını belirtti.
Adana ve bölge ekonomisinin değerlendirildiği panelde dönüşüm gerektiğini söyleyen yazar Şeref Oğuz, “Dönüşümün başarısı, var olan kabiliyeti yeni olana açmak, yeni olanla değerlendirmek” ifadelerini kullandı.
Hakan Güldağ da üretim planlarının önemine dikkat çekerek, “Kuşun şu an olduğu yeri değil, uçup konacağı yeri görmek lazım” dedi.
ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ise önce yatırım yapılması gerektiğini belirterek, “Yatırım olsun ki üretelim, üretelim ki ihracat yapalım" şeklinde konuştu.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et