Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2020 - Perşembe
 • USD
  6.7686
 • EURO
  7.5788
 • Gram Altın
  371.5624
 • Çeyrek Altın
  600.0733
Adana 25 °C

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu

          AB destekli "COSME Programı'nın Koordinasyonunun Güçlendirilmesi, Tanıtımı ve Yararlanıcıların Kapasitesinin Artırılması" Teknik Destek Projesi'nin açılış konferansı, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn. Dr. Çetin Ali Dönmez, KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt ve AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Eleftheria Pertzinidou'nun katılımlarıyla 3 Aralık 2019 günü Ankara'da gerçekleştirilecek.

     İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME) Nedir? COSME, 2014 – 2020 yıllarını kapsayan 2.3 milyar Avro bütçeli, İşletmeler ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği AB Programıdır. COSME, KOBİ'lerin finans kaynaklarına erişimlerine; işletmelerin dışarıya açılabilmelerine ve dış pazarlara erişimlerine; rekabet edebilirlik için elverişli ortamın yaratılmasına destek olur ve girişimcilik kültürünü teşvik eder. Türkiye'nin COSME'ye katılımına ilişkin anlaşma 2014 yılında imzalanmış olup koordinasyonu KOSGEB tarafından üstlenilmiştir.

     KOSGEB Ulusal Koordinatör olarak işletmelerin doğru ortaklar ve projeler bulmalarına yardımcı olmaktadır. (COSME Resmi web sitesi:http://ec.europa.eu/growth/smes/cosme_en) Arka plan Türkiye AB'nin 5. büyük ticaret ortağıdır. AB'ye yapılan ihracatta 4. Sırada AB'den yapılan ithalatta ise 5. sırada yer alır. Türkiye'nin toplam doğrudan yabancı yatırım stoklarının dörtte üçü AB'den gelmektedir. AB, 2002'den beri işletmelerin ve KOBİ'lerin rekabet edebilirliğini desteklemek için Türkiye'ye kapsamlı mali destek sağlamaktadır. Proje, AB'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) II kapsamında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçilik ve Yenilik Sektör Operasyonel Programı çerçevesinde desteklenmektedir. 2020 yılına kadar toplam 344 milyon Avro (AB finansmanı) tahsis edilen bu bileşenin uygulaması devam etmektedir. Program kapsamında ele alınan dört kilit alan imalat sanayi, hizmetler ve yaratıcı endüstriler, araştırma ve geliştirme ile teknoloji transferi ve ticarileşmeden oluşmaktadır.

     Etkinlik münasebetiyle AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger şu açıklamayı yapmıştır: "47 ülke arasında, Türkiye halihazırda COSME programından en çok yararlanan 8. ülke konumundadır. Teknik destek projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasını diliyor ve COSME'ye katılımın daha da artmasını temenni ediyoruz. COSME programının potansiyel faydalanıcıları daha şimdiden yüksek bir motivasyona sahipler ve işletmelerle KOBİ'lerin rekabet edebilirliğinin desteklenmesi sürecinde programın güçlü bir etki yaratmasını bekliyoruz."

Tarih: Çarşamba 3 Aralık 2019, 10:00

Yer: Sheraton Otel, Ankara

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et