Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0256
 • EURO
  20.3766
 • Gram Altın
  1213.5782
 • Çeyrek Altın
  1959.9288
Adana 10 °C

Arslan: "Firmalarınızın yaşam sürelerini ikinci nesle uzatmak için eğitime katılın"

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi”nin şirketlere katkı sağlayacağını belirterek, "Firmalarınızın yaşam sürelerini ikinci nesile uzatmak için eğitime katılın" dedi.
Başkan Arslan, yaptığı açıklamada, gerek ülke ekonomisi gerekse bölge ekonomisinde çok önemli olan aile şirketlerinin sürdürülebilir büyümelerine ve kurumsallaşmalarına katkı sağlamak ve yol göstermek amacıyla bu eğitimi düzenlediklerini ifade eden ederek, "Aile şirketlerinde başarılara şahit olduğumuz gibi, aile üyeleri arasındaki ihtilaflara, bölünmelere hatta kapanmalara şahit oluyoruz. Bu eğitimle aile şirketlerinin kurumsallaşma yolcuğuna katkıda bulunarak başarılarına şahit olabilmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.
Adana Sanayi Odası (ADASO) ve Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç ise “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümleri Eğitimi”nin Adana’da bulunan aile şirketlerine de büyük fayda sağlayacağına inandığını belirterek, "Tüm dünyadaki şirketlerin yüzde 90’ı aile şirketi ki bu oran ülkemizde yüzde 96’larda ve bu şirketlerin ikinci nesilde hayatta kalma oranı yüzde onun bile altında. O halde biz şirketlerin ayakta kalması için gerekenlerden çok, aile şirketlerinin ayakta kalması için gerekenlerden bahsetmeliyiz. Çünkü zaten aile şirketi olmayan %10 büyük ve sağlam temelleri ile yoluna devam eden şirketler” şeklinde konuştu.
Yüzde onu bile ikinci nesile aktarılamayan bu şirketlerin sorununun kurumsallaşma olduğuna dikkat çeken Kıvanç, “Kurumsallaşma demek aile şirketi olmamak demek değil. Kurumsal bir aile şirketi olmak mümkün. Kurumsallaşma en basit ifadesiyle şirketlerin ömrünü uzatıyor. Çünkü kurumsal olmayan bir şirkette şirketin en önemli öz sermayesi olan insan kaynağı, bilgi ve becerilere göre değil kan bağına göre kullanılıyor” ifadelerini kullandı.
Kıvanç, aile şirketi olmak ve kurumsal olmak kavramlarının birbiriyle çelişmemesi gerektiğini belirterek, “Kurumsal olmak aile üyelerinin yönetimden çekilmesi anlamına gelmiyor. Yönetimi bir prosedüre bağlamak da bazen yeterli olabilir. Biz de AKİB Akademi olarak; bu ihtiyaçları ve yapılması gerekenleri içeren bir eğitim düzenliyoruz. Bölgemizdeki tüm firmalarımızın bu eğitime katılarak firmalarının yaşam sürelerini uzatmalarını tavsiye ederim” dedi.
24 Şubat 2018 Cumartesi günü Adana’da, 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak düzenlenecek ve Prof. Dr. Cemal Yükselen tarafından verilecek “Aile Şirketlerine Bağlı Sorunlar ve Çözümler Eğitimi” hakkında AKİB’in akib.org.tr adresli web sayfasından detaylı bilgi alarak programa kayıt yaptırılabilecek.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et