Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0263
 • EURO
  20.3882
 • Gram Altın
  1213.5782
 • Çeyrek Altın
  1959.9288
Adana 10 °C

AOSB’de sanayicilere "Endüstriyel Çatılardaki GES Uygulamaları” anlatıldı

Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkan Bekit Sütcü, son kaynak kullanım tarifesi ile elektrik tüketim birim maliyetlerinde ciddi artışlar olacağını, bu nedenle Güneş Enerjisi Santral (GES) yatırımlarının daha cazip hale geleceğini söyledi.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin giderek arttığı günümüzde; AOSB ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) işbirliğiyle "Çatılarda GES Uygulama Fırsatları” konulu seminer düzenlendi.
AOSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, seminerin açılışındaki konuşmasında, sanayiciler için enerjinin önemine ve artan maliyetlere dikkati çekti.
AOSB Başkanı ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkan Yardımcısı Sütcü, 1 Nisan’dan itibaren de yeni bir tarifenin geleceğini “son kaynak kullanım tarifesi” diye tabir edilen bu uygulama ile elektrik tüketim birim maliyetlerinde ciddi artışlar olacağını, bu nedenle GES yatırımlarının daha cazip hale geleceğini ifade etti.
Enerji maliyetleri dikkate alındığında GES’lerle ilgili düzenlenen bu seminerin öneminin daha net anlaşılacağını vurgulayan Başkan Sütcü, “OSB Başkanlığı olarak bu tür bilgilendirme amaçlı seminerlere önem veriyoruz. AOSB Akademimiz bünyesinde 2018’de de bu tür eğitimler devam edecek” diye konuştu.
Türkiye’de güneşten elektrik üretimini yaygınlaştırma amacı ile 24 Aralık 2009 tarihinde kurulan Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik ise güneş enerjisinin dünyada giderek artan önemine vurgu yaptı.
Konuşmaların ardından iki oturum halinde gerçekleşen seminerin birinci bölümünde, Çatılardaki GES’lerin ticarethane, sanayi ve inşaat uygulamalarındaki teknolojik gelişmeler ve kalite kontrolü, 2. oturumunda ise çatı pazarındaki mevzuat ve finans konuları ele alındı.
GENSED Genel Sekreteri Hakan Erkan’ın Moderatörlüğünde gerçekleşen oturumlarda, Zorlu Solar Teknik Uzmanı Ahmet Vehip Baskın, Kaco New Energy Satış Mühendisi Gülşah Mersin, TSE Mühendisi Sadık Esim, Zorlu Solar İş Geliştirme Müdürü Onur Ömer Bayraktaroğlu ve TURSEFF-Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Banka İlişkileri Müdürü Seyran Hatipoğlu sunum yaparak bilgilerini paylaştılar. Ardından karşılıklı soru cevap şeklinde görüş alışverişinde bulunarak interaktif bir ortamda çok verimli bir seminer gerçekleştirildi.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et