Menü
Sosyal Medya
Arama
30 Mart 2023 - Perşembe
 • USD
  19.1532
 • EURO
  20.7690
 • Gram Altın
  1207.2582
 • Çeyrek Altın
  2004.0486
Adana 10 °C

Adanalı işadamı İYİ Parti ABD temsilcisi oldu

Bilal Bilici İYİ Parti ABD Temsilcisi olarak ABD Adalet Bakanlığı'na resmi kayıt yaptırdı.

Bilindiği gibi Bilal Bilici, Türkiye çapında iş insanı kimliği yanında siyasi kimliği ile tanınan Mehmet Ali Bilici'nin oğlu. Mehmet Ali Bilici, Turgut Özal'ın ANAP Genel Başkanlığı döneminde 3 dönem Adana milletvekili olarak TBMM'de yer aldı. 2009 yılında AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Ali Bilici, MHP'nin seçimi kazanan adayı Aytaç Durak'la yarışmıştı.

ca91587b-6bf0-4cc5-9377-c5d12a893e3e-1.jpg

BİLAL BİLİCİ, AKŞENER'İN İMZASIYLA ATANDI

ABD’de siyasi parti temsilciliği açmak için Adalet Bakanlığı (Yabancı Ülke Temsilcileri Kayıt Yas ası- Foreign Agents Registration Act) FARA’ya kayıt yaptırılması gerekiyor. Adalet Bakanlığı’nın kayıt belgesinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Bilal Bilici’yi atama yazısına da yer veriliyor.

FARA’nın resmi kaydında ‘IYI Party (Good Party)’ olarak tercüme edilmiş.

‘Yabancı siyasi partinin amacı, misyonu veya hedefi’ bölümünde İYİ Parti’nin faaliyeti için şöyle deniyor:

‘İYİ Parti hakkında ABD’de bilinçlendirmek, ortak stratejik ve politik çıkarların belirlenmesi yoluyla ABD – Türkiye ilişkilerini geliştirmek, İYİ Parti farkındalığını artırmak ve taraflar arasında ortak ilgi alanlarına sahip politika alanları belirlemek için faaliyetlerde bulunmak. kültürel, entelektüel, sosyal, politik ve insani faaliyetler alanlarındaki ilişkileri artırmak ve ABD’deki Türk vatandaşlarına yönelik sosyal ve kültürel faaliyetler.’

Son olarak geçen Mayıs ayında AK Parti Washington’da temsilcilik açtı, temsilciliğe Erdoğan’ın dayıoğlu Halil Mutlu atandı.

ABD’de Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkın Demokrasi Partisi’nin ABD’de resmi temsilcilikleri bulunuyor. CHP Temsilciliğini Yurter Özcan, HDP Temsilciliğini de Giran Özcan yürütüyor.

Parti temsilcileri her 6 ayda bir Adalet Bakanlığına temasları, gelir ve harcamalarını rapor etmek zorunda.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et