Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2023 - Pazar
 • USD
  20.9682
 • EURO
  22.4475
 • Gram Altın
  1313.6409
 • Çeyrek Altın
  2180.6439
Adana 21 °C

Adana’da konuşa konuşa beyin ameliyatı

Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde uyanık anestezi ile yapılan beyin ameliyatında, beynin motor bölgesindeki tümör, hasta ile konuşa konuşa yapılan operasyonla alındı.
Adana’da yaşayan 49 yaşındaki 2 çocuk babası Murat Fidan, bir süre önce konuşma bozuklukları yaşadığı için hastaneye başvurdu. Yapılan muayenede beyin sol bölgesinde konuşma merkezi olarak adlandırılan alana çok yakın bir tümör olduğu anlaşıldı. Tümörün alınması için ameliyat olmasına karar verilen Fidan, yapılan ameliyat ile konuşma yetisi ve diğer önemli vücut fonksiyonları zarar görmeden sağlığına kavuştu.
Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Özgür Kardeş, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Anış Arıboğan, Prof. Dr. Şule Akın Enes ve Yrd. Doç. Dr. Özlem Özmete tarafından yapılan ameliyatta, Fidan’a uyanık anestezi uygulandı. Böylece doktorlar, ameliyatı hasta ile konuşa konuşa gerçekleştirdi.
Uzm. Dr. Özgür Kardeş, uyanık anestezi ile beynindeki tümörün hiçbir sorun teşkil etmeden çıkarıldığını belirterek, “Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak bu tür ameliyatları ihtiyaç duyulduğu takdirde yapabiliyoruz. Uyanık beyin ameliyatındaki amacımız beynin hassas yerlerine hasar vermemek. Bu nedenle ameliyat ettiğimiz kişileri uyutmuyoruz” dedi.
Hastanın ameliyat sırasında uyanık halde kaldığını, hiçbir ağrı duymadığını söyleyen Dr. Kardeş, şunları kaydetti:
“Ameliyat esnasında hastanın korunması gereken fonksiyonlarının, beyin üzerindeki iz düşümleri bir takım özel elektrofizyolojik yöntemlerle tespit edilip, cerrahi girişim esnasında bu bölgelerde istenmeyen hasarların oluşmasının önüne geçtik. Hastayı uyutarak yapılan ameliyatlardan farklı olarak, özel bir anestezi tekniği kullanıldı. Böylece ağrı hissetmeyen hasta bilinç durumunun, uyanıklılık halinin ve çevreyle iletişiminin kesilmemesi sağlanıyor. Ameliyat boyunca hastayla sözel iletişim kurabiliyoruz. Yani konuşarak, kolunu, bacağını hareket ettirmesini isteyerek olası zarar verecek işlemden kaçınmaya çalışıyoruz. Bu hastamızda da aynı şeyi yaptık. Her hareket sonrasında, ’elimizi sık’, ’bacağını oynat’, ’kolunu hareket ettir’ diyerek bilinç durumunu test ettik, konuşarak, sohbet ederek beyindeki sorunlu alanı temizledik.’’
Anestezist Prof. Dr. Şule Akın Enes, ameliyat öncesinde hasta ile detaylı bir ön görüşme yapıldığını dile getirerek, “ Uyanık kraniotomi olarak adlandırdığımız bu yöntem öncesinde hastamız ile bir ön görüşme yapıyoruz ve ameliyat sırasında ondan istediklerimizi ve olacakları aktarıyoruz. Anestezide kullanılan uygun ilaçlar ile ağrı duyulmadan, durumun farkında olunduğu bir uyku hali ile uygulanan bu anestezi yönteminde; verilen komutlar ve istenilen yanıtlar hastamızın beyninde herhangi bir hasar olmadan işlemin tamamlanmasına yardımcı oluyor. Bu yöntemde hastayla konuşarak, sohbet ederek ameliyatını gerçekleştirdik. Hastayı rahatlattık. Korkularını, endişesini önleyerek birkaç saat boyunca uyku halini zaman zaman derinleştirdik. Hastayla sohbet ederek operasyonu tamamladık ve ameliyat odasından hep birlikte keyif ile çıktık. Bölgemizde bu tür operasyonları gerçekleştirebilmiş olmaktan son derece mutluyuz” şeklinde konuştu.
Uzm. Dr. Özgür Kardeş, hastanın ameliyattan sonra yoğun bakımda çok kısa bir süre gözetim altında tutulduğunu ve kısa sürede normal hayatına döndüğünü kaydederek, ’’Bu yöntem gönümüzde yaygınlaştı. Beyninde tümör olan herkese bu yöntem uygulanamıyor. En önemli kriter hastanın bu ameliyata uygun olması. Herkese bu ameliyat yapılamaz. Hasta heyecanlanabilir, korkabilir, istemeyebilir. İstese bile biz uygun olmadığını düşünebiliriz. Çünkü çok iyi iletişim gerektiriyor’’ dedi.
Ameliyatta ve sonrasında hiçbir ağrı hissetmediğini belirten hasta Murat Fidan ise, “Ben ameliyatta gittiğimin farkındaydım ama bu kadar rahat bir ameliyat beklemiyordum. Doktorlar ile sohbet ettim şakalaştık güle oynaya ameliyat oldum. Doktorlar bana bazı hareketleri yapmamı söyledi onları ameliyat sırasında yaptım ve çoğunlukla birçok konuda sohbet ettik. Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi doktorlarına bu konuda çok teşekkür ederim. Hiçbir şey hissetmeden beynimdeki tümörden kurtuldum” diye konuştu.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam