Menü
Sosyal Medya
Arama
1 Aralık 2022 - Perşembe
 • USD
  18.6500
 • EURO
  19.4230
 • Gram Altın
  1061.6964
 • Çeyrek Altın
  1714.6397
Adana 16 °C

Adana'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması

Cumhuriyet savcılığınca, örgütle bağlantısı olduğu iddia edilen tutuksuz İ.G. hakkındaki soruşturma tamamlandı. İ.G. için "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 15 yıl hapis istemiyle hazırlanan iddianame, Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede itiraflarına yer verilen tanık A.B, ''Bölge imamı M.K. tarafından haftalık toplantılar yapılırdı.

Ben bu toplantılara sorumlu olduğum evlerin imamları ile katılırdım. Bu toplantılara bölge imamı M.K. ve ev imamları Murat kod adlı şahıs, Hindistanlı olan Adriana, H.A. ve İbrahim kod adlı İ.G. de katılırdı.'' ifadesini kullandı.

İddianamede etkin pişmanlığa dair ifadelerine yer verilen şüpheli İ.G. ise bu yapıyla ortaokul sürecinde tanıştığını ve 2011 yılında Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazandığını belirtti. Adana'da örgüte ait evlerde kaldığını ve bu evlerde örgüt elebaşı Fetullah Gülen'e ait kitapları öğrencilere okuttuğunu anlatan İ.G, şunları aktardı: ''Örgüt içinde benim kod adım İbrahim'di. Üniversite üçüncü sınıfta okurken yani 2014-2015 eğitim döneminde kod adı Halil olan bölge talebe mesulü 'Kakao Talk' programı yükleyin onunla haberleşelim' dedi. Ben de bu programı yükledim. Fakat sonrasında sildim. Yapıya ait evden çıktıktan sonra erkek öğrenci yurduna kayıt yaptırdım.

Ben staj yaptığım için yıl sonu programına katılmadım." İ.G, yurtta kaldığı sırada, FETÖ/PDY'nin firari "Hava Kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün kentte örgüt toplantısı yaptığı iddia edilen yer olarak bilinen otele götürüldüklerini anlatarak, "Bu otelde Fetullah Gülen'in kitaplarının okunması, vaazlarının dinletilmesi, videolarının izletilmesi programı yapıldı. Bu otele yurttan servis tutup götürüyorlardı.

Yurt müdürü ise Ahmet adında kısa boylu bıyıklı bir kişiydi.'' dedi. İddianamenin değerlendirme bölümünde ise şüpheli İ.G'nin örgütün ideolojisi doğrultusunda uzun bir süre ev imamlığı yaptığının belirlendiği ve bu görevi yerine getirirken imam sıfatıyla bölge imamının düzenlediği toplantılarına katıldığı belirtildi.

Şüphelinin iletişim tespitinin engellenmesi ve deşifre olmamak için için "Kakao Talk" isimli uygulama üzerinden diğer örgüt mensuplarıyla irtibat kurduğunun aktarıldığı iddianamede, İ.G'nin örgütsel eylemlerinin çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk arz ettiği vurgulandı. Şüpheli İ.G'nin ilerleyen günlerde yargılanmasına başlanacak.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et