Menü
Sosyal Medya
Arama
21 Mart 2023 - Salı
 • USD
  19.0260
 • EURO
  20.3835
 • Gram Altın
  1213.5782
 • Çeyrek Altın
  1959.9288
Adana 10 °C

Adana Büyükşehir Belediyesi, 1 Ağustos’tan itibaren paralı binişlerin sona ermesinin ardından özel halk otobüsleri ve dolmuş ücretlerinde artış yapıldığı iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

'Toplu taşıma ücretlerinde artış iddiaları gerçek dışı' Adana Büyükşehir Belediyesi, 1 Ağustos’tan itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı binişlere son verilip, Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartlarıyla toplu taşıma uygulamasına geçilmesinin ardından ortaya atılan zam iddialarının gerçek dışı olduğunu duyurdu.

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, toplu taşıma ücret tarifelerinin belirlendiği 16 Ağustos 2017 tarihinden bu yana mazot fiyatlarında yüzde 24.94 oranında zam gelmesine rağmen, yaklaşık bir yıl önceki ücretlerin geçerli olduğunu bildirdi.

KÖTÜ NİYETLİ KİŞİLER ZAM İDDİALARIYLA KAFA KARIŞTIRIYOR

Adana Büyükşehir Belediyesi, toplu taşıma hizmetinin güvenli ve ekonomik şekilde yürütülmesi amacıyla uygulamaya konulan elektronik ücret toplama sisteminde tam otomasyon sağlayıp, 1 Ağustos 2018’den itibaren özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda paralı biniş uygulamasına son verdi.

Söz konusu tarihten itibaren vatandaşlar, belediye otobüsleri ve metroda olduğu gibi özel halk otobüsleri ve dolmuşlarda da Kentkart, Araçkart ve temassız kredi kartlarını kullanarak seyahat etmeye başladı.

Bu uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından bazı internet platformlarında ve sosyal medyada kötü niyetli kişilerin toplu taşıma ücretlerinde zam yapıldığına ilişkin gerçek dışı paylaşımları dikkat çekti.

Bunun üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, mevcut ücret tarifelerinde zammın söz konusu olmadığını, yaklaşık bir yıl önceki fiyatların aynen geçerli olduğunu duyurdu.

ÖZELK HALK OTOBÜSLERİ İLE DOLMUŞLARDA ÜCRET FARKI DÜŞÜRÜLDÜ

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nden yapılan açıklamada, toplu taşıma ücret tarifelerinin Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) 16 Ağustos 2017 tarihli kararıyla belirlendiği, bugüne kadar mazot fiyatlarına yüzde 24.94 oranında zam yapılmasına rağmen yaklaşık bir yıldır toplu taşıma ücretlerinde artışın söz konusu olmadığı bildirildi.

18 Nisan 2018 tarihli UKOME kararıyla özel halk otobüsü ve dolmuş tarifleri arasındaki ücret farkının da 30 kuruştan 20 kuruşa düşürüldüğü belirtildi. Ayrıca 18 Temmuz 2018 tarihli UKOME toplantısında özel halk otobüsü ve dolmuşlarda yolcuların Kentkartı olmadığında araçtan inmemesi için Araçkart’tan yararlanmasına karar verildiği, ücretin de zaten var olan bir binişlik elektronik bilet ücretine eşitlendiği ifade edildi.

MEVCUT ÜCRET TARİFESİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın açıklamasında bir yıldır geçerli olan ücret tarifesi Adana kamuoyunun bilgisine yeniden sunuldu;

TOPLU TAŞIMA ÜCRET TARİFESİ

Belediye Otobüsü ve Metro Özel Halk Otobüsü Dolmuş

Akıllı Kart Öğrenci

1,40 ₺ 1,55 ₺ 1,75 ₺

İndirimli

1,80 ₺ - - Sivil 2,25 ₺ 2,35 ₺ 2,55 ₺

Araç Kartı -

3,00 ₺ 3,00 ₺

Temassız Kredi Kartı İle Biniş

2,25 ₺ 2,35 ₺ 2,55 ₺

Elektronik Bilet (Kullan At) Ücretleri

1 Biniş 3,00 ₺

2 Biniş 5,50 ₺

3 Biniş 10,50 ₺

Belediye Otobüsleri ve Metroda

1 Saat İçinde 2. Binişler Ücretsizdir.

ÜCRETSİZ BİNİŞ

Belediye Otobüsü ve Metro

Özel Halk Otobüsü Dolmuş

** 65 Yaş Üzeri Ücretsiz Ücretsiz

 • Engelli Ücretsiz Ücretsiz
 • - Gaziler Ücretsiz Ücretsiz
 • - Şehit ve Gazi Yakınları Ücretsiz Ücretsiz -
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et