Menü
Sosyal Medya
Arama
4 Haziran 2023 - Pazar
 • USD
  20.9682
 • EURO
  22.4475
 • Gram Altın
  1313.6409
 • Çeyrek Altın
  2180.6439
Adana 21 °C

1. Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu’nda son hazırlıklar

Kalkınma Bakanlığı himayelerinde, Mersin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Mersin Ekonomi Platformu tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan "Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu", 2-4 Mart tarihleri arasında yapılacak. 15 ülkeden, 25 takım, 175 sporcunun katılacağı tur, Hatay’dan başlayacak ve Mersin’de sona erecek.
Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan turun, tanıtım toplantısı Akdeniz İhracatçıları Birliği’nde (AKİB) yapıldı. Toplantıya Mersin Valisi Ali İhsan Su, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, Mersin Ekonomi Platformu Başkanı Kemal Kaçmaz ile turun düzenlenmesine katkı sağlayacak kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı. Burada konuşan Vali Su, sporun dünya genelinde en önemli etkinliklerden biri olduğunu söyledi. Sporun insanlar arasında sevgi ve kardeşlik duygularının gelişmesine büyük katkı sağladığını vurgulayan Su, “Spor organizasyonları da bu amaca hizmet eden etkinler arasında ayrı bir yerde bulunmaktadır. Bisiklet sporu ise strateji, taktik ve fiziksel gücün etkin rol oynadığı ve artan önemiyle organizasyonlar arasında ön sıralara çıkan önemli bir spor dalı olmuştur. Bisiklet turları ayrıca çevreci bir ulaşım aracı olan ve her yaştan insanın gündelik hayatı içerisinde rahatlıkla spor yapmasına imkan sağlayan bisikletin yaygınlaşmasına da çok önemli katkılar sunmaktadır" dedi.

"15 ülkeden, 25 takım, 175 sporcu katılacak"
Dünyada oldukça rağbete gören bu tür organizasyonların düzenlendikleri yörenin doğal ve kültürel değerlerinin tanıtımına da çok büyük katkı sağladığına vurgu yapan Vali Su, "Bizim bu sene ilkini gerçekleştireceğimiz Uluslararası Akdeniz Bisiklet Turu 15 ülkeden 25 takım ve 175 sporcunun katılacağı, Hatay, Adana ve Mersin gibi zengin kültürel değerleri, tarihi dokuları ve sosyo ekonomi potansiyelleri öne çıkan, ülkemizin en önemli yörelerinde düzenlenecek olan bu tur kısa sürede bisiklet sporunun önemli etaplarından biri haline gelecektir. Birçok televizyon kanalının aynı anda canlı yayın yapacağı ve ilimiz ile bölgemizin tanıtımına büyük katkı sağlayacak, değerine değer katacak bu bisiklet turu aynı zamanda turunçgil temasıyla da düzenlenecek olmasından dolayı da sektör gelişimine de çok önemli katkılar sağlayacaktır. 3 etap halinde toplam 434 kilometre olarak tamamlanacak bu önemli organizasyonun düzenlenmesinde büyük pay sahibi olan Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a ve emeği geçen bütün kurumlara teşekkür ediyorum. 2 Mart’ta Hatay’dan başlayacak ve 4 Mart’ta ilimizde sonuçlanacak olan turunun hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Kaçmaz: "Amacımız geleneksel halde devam etmesi"
Ekonomi Platformu Başkanı Kemal Kaçmaz ise bugüne kadar Mersin’de birçok ulusal ve uluslararası düzeyde spor etkinliklerinin düzenlediğini ifade ederek, “Bisiklet sporu, bu sporlar arasında en çok sevilenlerden biri oldu. Mersin Büyükşehir Belediyemiz de kentte bisiklet turları düzenliyor ve bu turlar sayesinde bisiklet kentte çok sevilir bir hale geldi. Bizde 2-4 Mart arasında gerçekleşecek olan bu organizasyon için öncelikle olarak başta Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan ile Valimiz Ali İhsan Su’ya teşekkür ediyorum. Bu tur sayesinde bölgemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra bölgemizin lokomotifi durumunda olan turunçgil tanıtımını tüm dünyaya bir kez daha tanıtma fırsatı bulacağımız. Bundan sonra da amacımız ilkini yapacağımız bu turun geleneksel halde büyüyerek devam etmesi ve tüm dünyaya Mersin’in, bölgenin ve Doğu Akdeniz’in tanıtımının daha iyi yapılmasını sağlamaktır” şeklinde konuştu.

Küçükbakırcı: "Bu yıl ülkemizde yaklaşık 20 tane uluslararası bisiklet turu yapılacak"
Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise uzun süredir Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yaptıklarını hatırlatarak, “Bu turlarda 700 milyon konuta giriyoruz. Ortalama her evde 3 kişi hesap edersek 2 milyar kişi ülkemizi televizyondan seyrediyor. Bu tabi ki ülkemizin zenginliklerinin tanıtılmasına ciddi destek oluyor. Bisiklet artık dünyada çok farklı konuma geldi. Artık dünya bisiklet kullanımını konuşuyor. Şehrin alt yapısı buna uygun olunca, uluslararası manada farklı şeylerde oluyor. İngiltere, Almanya, Fransa ve Belçika’da iş yerine bisikletle gidip, gelindiği zaman bu mesafe ölçülüyor ve kilometre başına çeşitli parasal destekler veriliyor. İnşallah ülkemizde de bisiklet kullanımını artırırız. Bu yıl ülkemizde yaklaşık 20 tane uluslararası yol yarışı yapılacak. Burada da hatırı sayılı ülkelerinde katılımıyla yaklaşık 20 takım yarışacak. Hem ülkemizin tanıtımı olacak hem de farklı dillerin, dinlerin, kültürlerin buluştuğu bir organizasyon olacak. Bu organizasyonla ilgili hazırlıklar hemen hemen son aşamaya geldi” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından katılımcılar, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam